Nobelovu cenu za fyziku získali Gaim a Novoselov

Další z Nobelových cen, tentokrát za fyziku dnes získali za objev grafénu britští vědci André Geim a Konstantin Novoselov. Je to už 103. ocenění za fyziku, které bylo od začátku historie Nobelových cen předáno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nobelovu cenu za fyziku získali André Geim a Konstantin Novoselov(na fotografii) | Zdroj: ČTK

Oba vědci působí na Univerzitě v Manchesteru, kde také před šesti lety objev učinili. Grafén se dá použít při výrobě displejů a fotovoltaických článků.

Jména Gaima a Novoselova se tak zapíší mezi dalších 187 laureátů Nobelovy ceny. Z nejznámějších připomeňme fyzika Alberta Einsteina, Wilhelma Conrada Röntgena nebo manželé Curierovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Bouda z katedry elektrotechnologie ČVUT o nových objevech v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Grafen je podle profesora Václava Boudy z katedry elektrotechnologie pražského Českého vysokého učení technického jedna z milionů uhlíkových vrstev grafitu, což je známá tuha. Tato vrstva – grafen – existuje samostatně, má velký povrch vzhledem k objemu, který zabírá, takže má i zcela nové vlastnosti, které jsou velmi zajímavé jak pro elektroniku, tak například pro vývoj nových, velice pevných, materiálů.

„Budoucnost patří velkoplošným grafenům, které se dnes vytvářejí novými technologiemi,“ řekl Václav Bouda.

Za převratné považuje nanotechnologie, kam spadá i objev oceněný Nobelovou cenou.

„Otevírá to zcela nové možnosti pro elektronické součástky,“ řekl o objevu Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu Akademie věd v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Švédská komise označila za jeden z charakteristických znaků Geima a Novoselova hravost. S tím Pavel Jelínek souhlasí.

„Vzali lepicí pásku, na ni nalepili grafit – jednu atomární fólii – a pak začali s měřením. Samozřejmě, že to vyžaduje určitou invenci. Někdy je třeba, aby zdánlivě malé kroky provedli velcí lidé,“ uvedl.

Igor Maňour, Jiří Chum, Veronika Sedláčková, Kateřina Procházková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme