Pražskému IKEMu prý schází peníze na transplantace. Pacientů se to dotknout nemá

Možná až 160 milionů korun bude letos chybět pražskému Institutu klinické a experimentální medicíny na transplantace. Pojišťovny totiž některé léky a výkony nehradí. Jen loni přitom dostalo v IKEMu nový orgán na čtyři sta pacientů. Lékaři také za uplynulý rok provedli nejvíce transplantací jater v české historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IKEM

IKEM | Foto: Tomáš Adamec

„Chybí nám zhruba 62 milionů, které jsou nehrazené, protože pro tyto výkony neexistuje kód, a dalších zhruba 100 milionů chybí na podfinancovaný program. Ta otázka je dlouhodobá. To znamená, již deset nebo dvanáct let je ten program podfinancovaný a byl dotován z jiných center. Se změnou úhrad v jiných segmentech tento polštář zmizel,“ potvrdil ředitel IKEMu Aleš Herman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel IKEMu Aleš Herman a náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění Petr Nosek přiblížili problémy s nedostatkem financí na transplantace

Problém s financemi by se měl projevit až v průběhu roku, operovat se ale podle Hermana bude každopádně dál. Na transplantaci momentálně čeká přes 600 lidí. Nehrozí prý ani, že by pacienti museli na zákrok doplácet.

Mezitím probíhají s pojišťovnami i s ministerstvem zdravotnictví jednání o dočasném řešení. Z dlouhodobého hlediska navrhuje ředitel IKEMu nasmlouvání takzvaných balíčkových cen.

„Balíčková cena znamená reálnou cenu transplantace – před transplantací, vlastní výkon, po výkonu, pooperační péče a půlroční péče po transplantaci. My jsme to spočítali na vyzvání pana ministra, který mi to dal za úkol, my jsme dodali přesně odhadnuté ceny na každý orgán a máme snahu nasmlouvat tyto balíčky dopředu na celý rok, abychom věděli, jaký rozpočet na transplantace je definován,“ vysvětlil Herman.

Pojišťovny i ministerstvo jsou prý vstřícné

Podle některých lékařů je péče v České republice podfinancována. Při úhradách se vychází z loňského roku a nebere se v potaz pokrok při operacích.

„Úhrady byly nastavené špatně již před deseti lety a byl dlouhý čas na to útočit na plátce, tedy zdravotní pojišťovny, aby reflektovaly stav, že transplantace není běžná operace a že servis je daleko nákladnější,“ připustil Herman.

Situaci komplikuje také obecný nedostatek peněz ve zdravotnictví. Ministerstvo nicméně uznává, že náročnou transplantaci úhrady pro běžnou operaci nezaplatí. Právě balíčkové ceny by proto mohly v dalších letech odstranit systémové nedostatky.

„Zahrnuje v sobě komplex celého léčení, zároveň umožňuje pojišťovně i ústavu jednat o určitých variabilitách, protože transplantace je velice náročný výkon a jeho variabilita, to znamená jeho následky, důsledky, mohou být velice rozdílné, mohou se lišit skutečně v řádech statisíců,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění Petr Nosek.

Unikátní operace jater

IKEM dnes rovněž představil veřejnosti výsledky za loňský rok, které jsou podle ředitele institutu mimořádné i v evropském měřítku.

Život se loni podařilo zachránit více než osmi desítkám pacientů, kterým selhala játra. Za velký úspěch lékaři považují především operace jedenácti dětí.

Jednalo se i o unikátní zákrok, kdy otec daroval část jater své 14měsíční dceři, pro kterou se nedařilo najít vhodného dárce.

Malé Anně lékaři v IKEMu transplantovali jaterní štěp od jejího otce | Foto: ČTK

„My jsme se s paní doktorkou bavili, kdo jakou skupinu má, z toho vyplynulo, že já bych mohl být vhodný. A během asi čtrnácti dnů až tří neděl se tady v IKEMu po různých vyšetřeních zjistilo, že bych mohl,“ vzpomíná 36letý muž.

Tuto mimořádně obtížnou transplantaci, provedenou před loňskými Vánocemi, považují lékaři za jeden ze svých historicky největších úspěchů.

„Dnes už se nikdo neposílá do zahraničí, nebo zcela ojediněle. A všichni dětští pacienti se transplantují zde,“ potvrdil přednosta Transplantcentra pražského IKEMu Pavel Trunečka.

Nejmladšímu pacientovi, který dostal v IKEMu nová játra, bylo pět měsíců.

Martin Křížek, Lenka Jansová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme