Skleníkových plynů v atmosféře loni rekordně přibylo

Objem takzvaných skleníkových plynů v atmosféře, které podle vědců působí globální oteplování, dosáhl minulý rok rekordní úrovně. Píše se to v aktuální zprávě Světové meteorologické organizace, podle které těchto látek v ovzduší také přibývalo v uplynulém roce rychleji, než kolik představuje průměr za poslední dekádu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polojasná obloha

Polojasná obloha | Foto: Jan Rosenauer

Naměřené koncentrace oxidu uhličitého, oxidu dusného a metanu jsou vyšší než nejčernější odhady odborníků OSN z roku 2001. Podle dnes zveřejněné zprávy za jejich vysoké hodnoty může především spalování fosilních paliv, úbytek lesů a používání hnojiv.

Odborníci takové údaje očekávali, potvrdil Radiožurnálu klimatolog Ladislav Metelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skleníkových plynech v atmosféře mluvil klimatolog Ladislav Metelka v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, zejména oxidu uhličitého, už několik posledních desetiletí rostou, a ten růst má ještě gradující průběh, rostou čím dál tím rychleji. A protože jsou to většinou látky, které pocházejí ze spalování fosilních paliv, je velice problematické očekávat, že by se z roku na rok, nebo i z desetiletí na desetiletí produkce skleníkových plynů nějak výrazně snížila,“ uvedl klimatolog v poledních Ozvěnách dne.

Podle něj lze proto předpokládat, že koncentrace skleníkových plynů porostou podobnou rychlostí ještě mnoho let. „To je skutečně otázka koncepce energetiky a dopravy v globálním měřítku, a to jsou věci, které nezměníte nějak rychle,“ podotkl.

Na tomto trendu se podle Ladislava Metelky výrazně podílejí rychle rostoucí ekonomiky, zejména Čína s Indií, ale částečně i Brazílie či Jihoafrická republika, zatímco například Evropa se snaží emise omezovat.

I když zatím chybí prokazatelné důkazy dopadů rostoucích koncentrací skleníkových plynů na klima, experti mají ‘velice silné indicie‘, že skleníkové plyny klima ovlivňují.

„Takže musíme samozřejmě předpokládat, že změny klimatu budu pokračovat i v budoucnosti, je to ale opravdu otázka dlouhodobého vývoje. Tady se nedá říct, že by se k určitému okamžiku klima nějakým způsobem změnilo nebo ’zlomilo‘ a chovalo se jinak. V podstatě jde opravdu o postupný, dlouhodobý vývoj, ale je potřeba s tím počítat,“ uzavřel klimatolog Ladislav Metelka.

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme