Tituly chtějí mladým doktorandům vedle univerzit udílet i vědecké ústavy

Když se absolventi vysokých škol rozhodnou ještě pokračovat v badatelské dráze, zpravidla svoji doktorandskou stáž stráví ve vědeckém ústavu. I přesto, že je školí výzkumníci, stále jsou posluchači vysoké školy, která jim také uděluje titul. Akademie věd chce tuto praxi změnit. Diplomy by podle vědců měly mladým doktorandům rozdávat i výzkumné ústavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání Akademického sněmu Akademie věd ČR

Zasedání Akademického sněmu Akademie věd ČR | Foto: Tomáš Adamec

Mladý badatel Jan Maršálek se zabývá filosofií sociologie. Jako doktorand pobývá na Filosofickém ústavu Akademie věd.

„Myslím si, že univerzitní a akademická zkušenost je trošku rozdílná. Jak znám českou univerzitu, tak se mi zdá, že doktorandská práce je přeci jen osamocenější, než jaká je moje práce zde v akademii, protože tady máme tým,“ vysvětluje.

Výzkumu se díky stáži prý může věnovat mnohem intenzivněji než na škole. Vedle hlubšího badatelského rozletu je propojení doktorandského studia mezi ústavem a univerzitou pro vysokoškoláky výhodné ještě v něčem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, že by diplomy mohla rozdávat například i Akademie věd, zjišťovala více informací Petra Benešová

„Jako podporu od instituce dostává doktorand řádově kolem šesti, sedmi tisíc, což znamená, že se bádání nemůže věnovat na plný úvazek. Já jsem přivítal to, že zároveň s tím, že jsem na univerzitě, můžu být ještě doktorandem na Akademii věd,“ popisuje další z mladých vědců Tomáš Koblížek.

Vedle peněz od školy tak dostane ještě finanční podporu od ústavu. Akademie věd v současné době školí více než dva tisíce mladých badatelů. Když chtějí ústavy vzdělávat studenty, musejí s vysokou školou uzavřít smlouvu.

I přestože pak doktorandi stráví většinu času ve vědeckých týmech, právo na udělení jejich titulů mají jen vysoké školy. Vědci chtějí takovou praxi změnit. „Ideální model by z našeho pohledu byl, že by právo na imatrikulaci doktorských studentů a udělování titulů měla mít i Akademie věd České republiky,“ říká předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Novela vysokoškolského zákona má podle akademiků stovky technických nedostatků

Číst článek

Kdyby vysoká škola nabízela některý z doktorandských programů, měla by podle vědců vždy garantovat stáže ve výzkumu. Dnes není propojení výuky automatické a záleží na dohodě rektora s vědci. Ministerstvo školství zatím nechce na zaběhnuté praxi nic měnit a udílení titulů zůstane v kompetenci škol. Podle náměstka ministra Tomáše Hrudy se ale přirozeně v budoucnu ještě více výuka ústavů a škol propojí.

„Protože Akademie věd patří v mnoha oborech ke špičce, tak bude ve stále větším zájmu vysokých škol, aby v této oblasti úžeji spolupracovaly právě s akademií, čili v tomto ohledu sice nepřímo, ale určitě k větší spolupráci dojde,“ domnívá se.

Zástupci vysokých škol se větší spolupráci nebrání. Doktorandské programy přijdou Akademii věd ročně na 200 milionů korun. Podle vědců by měl stát a univerzity ústavům na stáže finančně přispívat.

Petra Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme