Státní zástupce podal obžalobu v hlavní větvi metanolové aféry
Metanolová aféra míří k soudu. Zlínský státní zástupce Roman Kafka podal obžalobu na jejích sedm hlavních aktérů. Za úmyslné obecné ohrožení jim hrozí vysoké tresty. Celý skandál s jedovatým alkoholem si vyžádal pět desítek obětí.
Tři hlavní aktéři kauzy, zřejmě hlavní míchač otráveného alkoholu Rudolf Fian, jeho komplic Tomáš Křepela a údajný hlavní distributor Vacula jsou ve vazbě.
Kromě nich jsou pro obecné ohrožení stíhaní na svobodě další čtyři lidé. Všem hrozí až 20 let vězení, v krajním případě doživotí.
O aktuálních událostech v metanolové kauze i její historii mluvil na Radiožurnálu redaktor Martin Karlík
Podle Václava Kučery, který vedl policejní tým Metyl, se mohou objevit i další jména a k soudu třeba žalobci pošlou další lidi. „Časem ten předpoklad pochopitelně klesá a velice těžko se budeme dostávat i k těm dalším důkazům, ale v každém případě já bych to nevyloučil,“ řekl Kučera.
Státní zástupce Roman Kafka zatím bližší podrobnosti nesdělil. Na úterý však naplánoval tiskovou konferenci, kde chce říct víc.
I tak postup státního zástupce Kafky zkritizoval právník Josef Kapušňák, který zastupuje jednoho z obžalovaných. „Velmi mě udivuje, že se to dozvídá dřív veřejnost – nějaké členění ve skupinách, nedej bože kdyby tam padala jména, tak to by mě úplně zaráželo,“ poznamenal s tím, že se ho to dotýká především profesně.
V takzvané hlavní větvi obchodů s otráveným alkoholem je dohromady stíháno 31 lidí. Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celém Česku. Celkem bylo obviněno přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami.
Některé případy se už dostaly k soudům. Dva obchodníky s jedovatým alkoholem – zatím nepravomocně – už potrestal ostravský krajský soud. Za smrt jednoho člověka a poničené zdraví čtyř dalších lidí dostali osmiletý trest. V méně závažných případech pak dostali další lidé podmínky nebo pokuty.
47 obětí
Metanolová aféra začala předloni na severu Moravy, odkud byly první oběti.
Třetího září 2012 zemřel v Havířově dvaašedesátiletý muž a jeho o tři roky mladší partnerka. Dvanáctého září ministr zdravotnictví vydal zákaz prodeje nápojů s více jak třiceti procenty alkoholu ve stáncích. O dva dny později pak nastala celková prohibice všeho pití s obsahem alkoholu dvacet a více procent.
Lidé umírali i po vyhlášení tohoto mimořádného opatření. Obětí v České republice bylo nejméně 47, další lidé oslepli, nebo utrpěli jinou újmu na zdraví, celkový počet poškozených pohybuje kolem 140. Kromě toho pančovaný alkohol z Česka zabíjel i v Polsku.
Škodu měli i výrobci alkoholu. Ministerstvo zdravotnictví totiž dočasně zastavilo jeho vývoz a prodej českého alkoholu zakázali na Slovensku, v Polsku nebo Rusku. Policisté varují, že část závadného alkoholu je ještě v oběhu, jedná se prý asi o dva tisíce litrů.