Barack Obama zakázal odposlechy zahraničních politiků a spojenců

Americká vláda slíbila, že přestane uchovávat data z odposlechů mobilních telefonů. Prezident Barack Obama představil reformu programu amerických tajných služeb. Doufá, že změnami kritizovaných praktik získá zpět důvěru Američanů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama na tiskové konferenci na závěr roku 2013

Barack Obama na tiskové konferenci na závěr roku 2013 | Zdroj: Reuters

"Změníme náš program tak, aby byly praktiky i způsob práce amerických tajných služeb sledování průhlednější," prohlásil Barack Obama.

Americká vláda nebude mít tak snadný přístup k soukromým údajům, jako měla doposud. Ve Spojených státech by měla začít fungovat nová bezpečnostní komise, která posoudí sporné případy špionáží. O jejím vzniku bude rozhodovat Kongres.

Podle Obamy ale zpravodajské služby budou dál sbírat informace o záměrech jiných vlád. A nebudou se omlouvat za to, že fungují efektivně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových pravidlech americké zpravodajské služby mluvil ve vysílání Radiožurnálu bývalý ředitel české rozvědky Karel Randák

Hnací silou reforem bylo podle profesora Bostonské univerzity Igora Lukeše pobouření německých spojenců:

„Podle mého názoru je to jen pro dobro věci, protože tyhle tajné praktiky je třeba diskutovat v demokratických společnostech na denním světle. Jinak by nás rychle se vyvíjející technologie zpravodajství mohla dostat do situace, kdy například oblast soukromí úplně zmizí.“

Změny programu NSA jsou vyústěním mezinárodní aféry. Tu odstartoval bývalý spolupracovník tajných služeb Edward Snowden, když odhalil kontroverzní praktiky amerických zpravodajců.

Snowden loni zveřejnil informace o sledování internetové a telefonické komunikace americkými tajnými službami. Aféra odhalila, že mezi miliony odposlouchávaných lidí byla i řada světových politiků. Prezident Obama se pak rozhodl činnost amerických agentů víc kontrolovat.

Stoprocentní záruka není?

Podle bývalého ředitele české rozvědky Karla Randáka není zaručeno, že se odposlechy nebudou opakovat:

„To se skutečně zaručit nedá. Jestliže bude odposloucháván někdo, kdo bude v zájmu americké strany, a ten dotyčný bude například v kontaktu s Angelou Merkelovou, hovor bude zachycen včetně toho, co říká německá kancléřka. Je otázka, co se s takovým obsahem hovoru děje potom a jak je využíván tajnou službou, případně americkou administrativou. Stoprocentní záruka tam rozhodně není.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil v pořadu Stalo se dnes i Igor Lukeš z Bostonské univerzity

Podle Randáka se z každého důležitého záchytu vyrábí zvláštní psaná zpráva: „Ta se určitě ničit nebude, zůstane někde v elektronické podobě, protože byla pro informaci například prezidenta Obamy.“

Prezident slíbil, že archiváře zpráv určí do 60 dnů ministr spravedlnosti. „Neměl by to prý být nikdo ze zpravodajské komunity, pravděpodobně to budou samotní telefonní a internetoví operátoři. Ti budou navíc povinni po určité době držené údaje vymazat,“ dodává Igor Lukeš.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme