Realitní trh se v Česku odráží ode dna, hypotéky by měly zůstat levné

Krize na realitním trhu v Česku zřejmě skončila. Díky levným hypotékám a slevám developerů se během loňského roku prodalo o desetinu více bytů než v roce 2012. V Praze byl nárůst dokonce čtvrtinový. I letos by měl prodej nemovitostí mírně růst. Naproti tomu hypoteční sazby by podle expertů i letos měly zůstat na velmi nízkých úrovních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty v Zeleném údolí Praha-Kunratice Praha 4 (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Česko loni zažilo hypoteční boom. Klienti bank působících v tuzemsku si na bydlení půjčili dohromady 155 miliard korun, což je historicky vůbec nejvíce. Češi tak překonali rekord z roku 2007, kdy objem poskytnutých hypoték dosáhl 142 miliard korun.

Za loňským výsledkem stály zejména dva faktory. Hypoteční sazby i ceny bytů se držely na velmi nízkých úrovních, což klienty motivovalo si na bydlení za výhodnějších podmínek půjčovat. A ani letos se velké změny na hypotečním trhu nečekají. Sazby u hypoték podle makléřů rozhodně vyšší nebudou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoj na hypotečním trhu se zajímal Jan Strouhal

„Měly by zůstat na úrovni, na které jsou nyní. Má na to vliv hlavně sazba centrální banky a vysoce konkurenční prostředí bank. Není předpoklad, že by se zásadním způsobem sazby hypotečních úvěrů zvedaly,“ tvrdí předseda představenstva Asociace hypotečních makléřů České republiky Jan Krutonrád.

Průměrná hypoteční sazba se v současnosti pohybuje kolem tří procent. Během roku by ale mohla dokonce klesnout.

„Spíše očekáváme, že zůstanou stabilní. Zároveň je možné očekávat, že v určitých obdobích bude docházet i k poklesu sazeb a to hlavně v důsledku jednorázových promo akcí některých bank,“ říká Martin Hubáček ze společnosti APS Česká republika.

Kdy se hypoteční sazby zvýší, to bude záviset zejména na vývoji evropské ekonomiky a na chování centrálních bank, které nyní drží v rámci podpory ekonomiky úrokové sazby na minimu.

Průměrná výše hypotéky loni klesla na 1,7 milionu korun a nejvíce oblíbené byly hypotéky s pětiletou fixací.

Banky si klienty dobře prověřují

Banky jsou ale vzhledem k tomu, že stále evidují relativně vysoký podíl nesplacených úvěrů, v poskytování hypoték stále obezřetné a klienta si pečlivě prověřují.

„Makroekonomické předpovědi nejsou úplně pozitivní. Až v situaci, kdy poklesne nezaměstnanost a banky budou mít optimističtější pohled na vývoj na realitním trhu, tak je možné očekávat poskytování hypoték na vyšší krytí, případně poskytování většího objemu hypoték,“ vysvětluje Martin Hubáček.

Dodává, že i když banky v poslední době začaly poskytovat stoprocentní krytí hypoték nemovitostí, stále jde jen o individuální případy. Krytí se tak v současné době nejčastěji pohybuje mezi sedmdesáti až osmdesáti procenty.

Podle odhadů Asociace hypotečních makléřů hypoteční trh v Česku letos nepřekoná rekordní hodnoty z loňského roku.

„Primární trh investovaných peněz z hypoték do nemovitostí bude kolem 100 miliard. Celkový trh v roce 2014 by se měl pohybovat někde kolem 130 miliard,“ odhaduje Jan Krutonrád s tím, že hypotéky sice zůstanou cenově atraktivní, ale podle očekávání se sníží objem refinancovaných hypoték, který se na loňském rekordním objemu podílel z téměř jedné třetiny.

Jan Strouhal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme