Kvůli čínskému státnímu rozhodnutí o zpřísnění půjček developerům do tohoto odvětví neplyne dostatek peněz a největší čínští developeři nezvládají splácet své dluhy. Tentokrát padla firma Shimao.
Čínský realitní gigant Evergrande nedostál významu svého jména. Není ani věčný a už ani velký, ačkoli před pár lety největším developerem světa skutečně byl.
Oslovených 1405 expertů očekává, že vyšší životní úroveň a vyšší příjmy povedou v mnoha regionech světa ke zvýšené poptávce, ale také k touze po větším životním prostoru a k růstu populace.
Jan Rafaj vystudoval práva, 16 let pracoval na různých manažerských pozicích v Ostravských hutích, nyní řídí největšího poskytovatele nájemního bydlení v Česku a je viceprezidentem svazu průmyslu.
„Žijeme v etapě historie, ve které nelze jít a postavit za málo peněz,“ říká Milan Roček, který analyzuje data o cenách bydlení. „Developer neumí postavit levně, tak to pak nemůže levně nabídnout.“
Na trh se dostala i řada exkluzivních nemovitostí a honosných sídel, které předtím na běžném trhu nebyly. Jde o vily v přepočtu za stovky milionů korun.
Starosta Brna-středu Mencl (ODS) věří, že v kauze jde pouze o pochybení jednotlivce, v tomto případě jeho stranického kolegy Otakara Bradáče, kterého policie označuje za hlavu organizované skupiny.
Transakce by z něj učinila jednoho z největších hráčů na slovinském realitním trhu. Na pozemku může vzniknout až 464 bytů a 145 tisíc metrů čtverečních komerčních prostor.
„Je to důsledek kombinace vysokých sazeb, přísnějších úvěrových pravidel ze strany ČNB, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí,“ uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.
V červnu začaly ceny bytů klesat v Praze, Ostravě, Plzni a dalších městech, v červenci se podle statistiky RealityMix přidalo Brno a Liberec. Děje se něco nezvyklého.
Jaká by byla inflace kdyby ČNB nezvyšovala úrokové sazby? A co se bude dít na trhu s realitami? Na to odpověděl v rozhovoru pro Radiožurnál odcházejícíc guvernér České národní banky, Jiří Rusnok
Developerské společnosti zvažují, že nebudou byty prodávat, ale pronajímat. Tento zájem způsobí nedostatek bytů k pronájmu, varuje obchodní ředitelka portálu Hyponamiru.cz Veronika Hegrová.
Lidé mají ušetřeno dost peněz, a přitom se bojí inflace, která hrozí z jejich skromného bohatství ukousnout. Proto je právě teď čas investovat do realit, tedy nakupovat byty.
V tisku se v pondělí dočtete, že na internetu se objevili podvodníci, kteří slibují pronájem bytu. Po zájemci vyžadují zálohu. Jakmile ji dostanou, přestanou komunikovat, píše deník Právo.
Při průměrné hypotéce, kterou si lidé podle Fincentra Hypoindexu berou, tedy 3 miliony korun, si tak potřebují své úvěry nejčastěji navýšit o 300 až 400 tisíc korun.
„Březen tohoto roku byl v objemu prodaných hypotečních úvěrů zcela neskutečný. Čísla za první tři měsíce ukazují, že ani loňský rekordní rok nemusí být stropem,“ uvedl poradce Vladimír Staňura.
Epidemie koronaviru realitní trh téměř nezasáhla. Po loňském jaru, kdy sice lidé chvíli vyčkávali, se prodejům nemovitostí daří. I kvůli tomu, že lidé své úspory investují právě do realit.
Ve středečním tisku se dočtete, že na nájemní trh se letos dostaly tisíce nových bytů. Mohl za to i výrazný pokles v oblasti krátkodobého ubytování turistů kvůli koronaviru. Píše to deník E15.
Do českého realitního byznysu míří podle Mf Dnes rekordní počet nováčků. A českého ovoce se letos urodilo oproti loňsku výrazně méně, píše Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Pražské arcibiskupství po 17 letech odvolalo ředitele svého pražského gymnázia Richarda Maška, píše Deník N. A extrémní sucho v Česku ovlivňuje realitní trh, informuje Deník. Více ve výběru z médií.
Makléři, kteří nemají vystudovanou vysokou školu nebo nepůsobí na realitním trhu dostatečně dlouho, budou muset skládat zkoušky pod patronátem ministerstva školství.
Společnosti budou muset také nově sjednat pojištění odpovědnosti s minimálním limitem 1 750 000. Se svými klienty navíc realitky budou muset povinně uzavírat smlouvy s jasně daným rozsahem služeb.
Největší zájem je o roubenky a luxusní apartmány u lyžařských vleků. Ceny nemovitostí za poslední čtyři roky vzrostly až o polovinu. Skupování realit však nemá pozitivní dopad pro místní obyvatele.
Nejdražší zůstávají nové byty v centru Prahy. Třeba za metr čtvereční v Praze 1 zaplatí zájemci podle analýzy firmy Deloitte v průměru přes 190 tisíc korun.
V případě výstavby vládní čtvrti by zcela jistě následoval skokový růst cen nemovitostí v okolí. Odborníci připomínají, že podobné čtvrti už existují i v dalších evropských městech.
Průměrná úroková sazba hypoték v červnu klesla na 2,49 procenta z květnových 2,51 procenta. Jde o první letošní pokles. Na minimu byla sazba předloni v prosinci, a to na 1,77 procenta.