Čeští futsalisté mají před ME bronzový sen, výše zatím nemyslí

Pro blížící se mistrovství Evropy mají čeští futsalisté medailový sen. V roce 2010 překvapili a vybojovali bronz, a ten by byl velkým úspěchem i teď v Belgii. A i když se v posledních letech český futsal kvalitativně zvedá, na lepší cenný kov asi nemůže národní tým myslet. Za úplnou elitou, jako jsou týmy Španělska nebo Ruska, totiž stále zaostává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští futsalisté se radují z vítězství nad Kuvajtem na MS v Thajsku | Foto: Radek Klier, FAČR

"Dřív hráči pracovali v amatérských podmínkách, dnes ale gró nároďáku tvoří profesionálové. Je to vidět, kluci jsou trénovaní a jsou na tom fyzicky dobře, což nám vždycky dělalo problém. Futsal v České republice stoupá a jde nahoru," říká reprezentační trenér Tomáš Neumann, který popsal i základní problém, kvůli kterému jsou ve futsalově vyspělých státech dál než v Česku.

"V těchto zemích jsou plně profesionální ligy a hráči tam futsal hrají od malička. Ve Španělsku například všechny děti do dvanácti let nehrají fotbal, ale jenom futsal, až pak začínají s velkým fotbalem, mají tak obrovské základy. Zatímco u nás se hráči s futsalem seznamují až později a naučit je základní pohyby prostě nějakou dobu trvá, kvalitu ale máme," vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český futsal se zvedá, za evropskou elitou ale zaostává

Kvalita ale stále není taková, aby Češi mohli myslet na to, že budou pravidelně porážet nejsilnější týmy. Úspěchem je většinou i těsná prohra. Vývoj futsalu v českých poměrech má ale skutečně vzestupnou tendenci

"Zrovna v tomhle roce Chance futsal liga výrazně zkvalitnila. Já, Michal Holý a Zdeněk Sláma jsme šli do Teplic, kde máme téměř každý den trénink, někdy i dvoufázově. Myslím si, že výkonnostně jsme šli hodně nahoru, to samé Tango Brno či Chrudim, která má nově i španělského trenéra. Právě tyhle věci nás můžou posunout výkonnostně nahoru," doufá Jiří Novotný.

Pětadvacetiletý útočník má v Teplicích také nového hrajícího kouče - Brazilce Bruna Barbosu, jenž se snaží naučit jeho tým odlišný systém.

"Měli jsme prvních pár tréninků a prezident klubu mu říká: A co obrana, vždyť jsme ji vůbec netrénovali? A trenér mu odpověděl, že ani nebudeme. My prostě budeme hrát útočný styl, a jestli dostaneme pět gólů, tak jich šest dáme. To myšlení je evidentně jinde a my se ho musíme naučit," říká teplický Jiří Novotný.

Podle něj jiná cesta ke zmenšení rozdílu v kvalitě mezi českými a třeba španělskými týmy není.

"Pro mě osobně to je novinka, která není úplně jednoduchá, ale věřím, že za rok, za dva, až se tenhle styl zapracuje, tak právě díky tomu se ukáže, jestli se můžeme k nejlepším týmům přiblížit, nebo stále budeme o krok za nimi," konstatuje český futsalový reprezentant Jiří Novotný.

Mirko Vasić, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme