Vleklý spor o pozemky v Ležákách by mohl skončit i vyvlastněním

Spor o pozemky v Ležákách na Chrudimsku znovu nabírá na síle. Pokud se ležácký památník s majitelkou klíčových parcel nedohodne, je připravený i na radikální možnost - vyvlastnění části pietního území. Majitelka si parcely cení na deset milionů korun. K vyvlastnění národní kulturní památky ale v naší historii ještě nikdy nedošlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Ležáky | Foto: NKP Ležáky

Spor o pozemky začal v Ležákách pořádně vřít už během loňského roku. Majitelka, která vlastní klíčové parcely včetně přístupové cesty k muzeu nebo také pomník Kniha obětí, na ně zakázala vstup.

Správa památníku reagovala tak, že se o ně přestala starat. Na nepříjemnou situaci vzpomíná starosta Miřetic, pod které Ležáky spadají, Jaroslav Chour:

„Loni před pietou se to asi měsíc nesekalo. Pak došlo k nějaké dohodě s paní majitelkou, tak se to posekalo. Nevím, jak to bude vypadat letos.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu kolem parcel v Ležákách informoval reportér Josef Kopecký

Na uklidnění to zrovna nevypadá. Ředitel Památníku Lidice a Ležáky Milouš Červencl je stále víc přesvědčený, že patový stav může vyřešit jen soud a vyvlastnění.

„Pečovat o to nesmíme, ona o to pečovat nechce. Tenkrát došlo k nějakým pochybením ze strany státu a ta částka za vyvlastnění, pokud tak soud rozhodne, pro ni teoreticky může být zajímavější,“ říká.

A už se také obrátil na krajské památkáře, kteří mají právo proces vyvlastnění nastartovat. Jenže tak radikální krok musí být až poslední volba, vysvětluje Milan Mariánek z odboru školství a kultury krajského úřadu.

„Vyvlastnění je až poslední možností, jak dosáhnout zlepšení stavu kulturní památky. A rozhodně nemůže přijít na řadu několik měsíců po zahájení dalších řízení. Rozhodně je to několikaletý proces,“ tvrdí.

A navíc, nic takového se u nás dosud nikdy nestalo. „Za dobu, co existuje památkový zákon, nebyl žádným úřadem nikdy aplikován,“ dodává Mariánek.

Pardubice o takové prvenství zrovna dvakrát nestojí. Památkáři krajského úřadu proto začali jednat s ministerstvem kultury i Národním památkovým ústavem. Cílem je dohoda, která zajistí bezproblémové fungování ležáckého památníku.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme