Human Rights Watch: Úřady daly v Sýrii zbourat celé čtvrti jako pomstu za podporu opozice

Syrské úřady prý daly srovnat se zemí sedm obytných čtvrtí v různých městech. Uvádí to organizace Human Rights Watch - podle které to nemá žádné vojenské důvody. V Ženevě mezitím spěje ke konci první kolo rozhovorů o řešení syrské krize, kterého se účastní vládní strana i opozice

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje v Sýrii | Foto: ČTK

Ochránci lidských práv mezitím upozornili na údajně záměrné demolice obytných čtvrtí v Sýrii, mnozí v tom vidí trest za podporu opozice.

K jejich zbourání mělo dojít v letech 2012 a 2013 v Damašku a Hamá, dokladuje to satelitními záběry, fotografiemi, videi a svědectvími obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situace v Sýrii mluvil ve vysílání Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Milan Slezák

Celková zničená plocha má být podle Human Rights Watch nejméně 145 hektarů, tedy plocha asi 200 fotbalových hřišť. Mnoho z objektů mělo údajně několik pater.

„Všechny postižené oblasti byly považované vládními kruhy za bašty opozice,“ píše se v citované zprávě.

Sýrie ale demolice nepotvrdila. „Vůbec bych se nedivil, kdyby tomu tak opravdu bylo. Ale musíme si uvědomit, že mnohé informace, které o Sýrii máme, máme z druhé ruky. A je velmi nesnadné je ověřit přímo na místě,“ řekl zahraniční komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Jednání v Ženevě zatím příliš výsledků nepřinesla, obě strany zatím bezvýsledně jednaly i o přechodném kabinetu.

Demonstrace před sídlem konference v Montreux | Foto: ČTK/AP, Salvatore Di Nolfi

„Ledy se lámou jen pomalu,“ charakterizoval ženevská jednání o syrské krizi pověřenec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí. První kolo rozhovorů skončí zítra.

Šlo už o druhou konferenci v Ženevě, na té první, na rozdíl od té končící, ale nebyli zástupci syrské opozice ani vlády. Tentokrát spolu jednali alespoň přes prostředníka.

V Sýrii už přišlo o život přes 100 tisíc lidí a o domovy více než třetina Syřanů, tedy asi 10 milionů lidí.

Milan Slezák, Vanda Králová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme