Otužilci se i přes zákaz Povodí Moravy koupou ve Vírské přehradě na Žďársku

Povodí Moravy došla trpělivost s otužilci ve Vírské přehradě. Když se mezi nimi na fotografiích na webu obce objevil dokonce sám starosta, zaslalo mu vedení podniku varovný dopis. Zákaz koupání v přísně chráněné lokalitě platí pro všechny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vírská přehrada nabízí nevšední pohled - voda naposledy přetékala přes přeliv v roce 2009. Také to bylo jen kvůli měření | Foto: Daniel Burda

„Oni se chodí do Korouhvice koupat na Nový rok. Kdo se chodí koupat přes léto, to já nevím, protože já už tam nechodím,“ zastavuje se u řeky Svratky paní Alena. Připojuje se k ní také paní Mirka z nedaleké vesnice Hluboké. Na novoroční otužilce se občas chodívá dívat

„My jsme tam chodívávali, letos jsme nebyli, ale tam z těch dědinek z Polomy a z Hluboké jsme se na ně chodili dívat,“ říká. Paní Mirka sice otužilec není, ale ve Vírské přehradě se zákaz nezákaz koupe v létě.

„Kdyby nám to aspoň těm, kdo tam jsme nahoře, povolili, jsme tam omezení těmi ochrannými pásmy. A my se tam stejně koupeme,“ konstatuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákaz koupání ve Vírské přehradě se zajímala reportérka Hana Mikulincová

O povolení koupání ve Vírské přehradě milovníci plavání odsud a z okolních obcí velmi stojí. V jejich čele je nezávislý starosta Ladislav Stalmach, který si vysloužil výtku od Povodí Moravy, protože sám patří mezi novoroční otužilce a ještě se přitom nechal vyfotit.

„Přišel nám dopis, že se ve vodárenské nádrži nemá koupat. My samozřejmě víme, že jsou v platnosti nová ochranná pásma a že to už 28 let není povoleno. Vírští občané a lidi z okolí, i mnozí Brňáci, kteří byli zvyklí využívat nádrž tak, jak byla původně stavěna, i k rekreačnímu účelu, to nesou těžce,“ tvrdí.

Přání starosty a obyvatel, aby se ve Vírské přehradě smělo koupat, zůstane zřejmě nevyslyšeno. Povodí Moravy je rezolutně proti.

„Pokud bychom tam povolili turistický ruch, budou tam zašpiněné břehy, budou tam odpadky a záchody a to vše může znečistit pitnou vodu, které je rok od roku méně,“ vysvětluje mluvčí státního podniku Gabriela Tomíčková.

Vodárenská nádrž Vír zásobuje pitnou vodou téměř půl milionu obyvatel. Koupání v ní tak zůstává nadále přísně zakázáno.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme