V Mnichově začala bezpečnostní konference. Mluvit se bude o situaci v Sýrii a na Ukrajině

Německý prezident Joachim Gauck chce, aby se Německo víc angažovalo v mezinárodním dění. Řekl to při zahájení 50. ročníku mnichovské bezpečnostní konference. Hlavními tématy letošních diskusí budou situace v Sýrii, protivládní nepokoje na Ukrajině nebo budoucnost transatlantického partnerství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnichovskou bezpečnostní konferenci zahájil projevem německý prezident Joachim Gauck | Zdroj: Reuters

Německou zahraniční politiku podle Joachima Gaucka roky ovlivňovalo dědictví nacistické minulosti. Historická vina ale není důvodem ke zdrženlivosti.

„Dnes nastal čas, aby Německo začalo hrát aktivní roli. V našem světě stojíme před problémy, které žádný stát nemůže vyřešit sám,“ prohlásil německý prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

O programu mnichovské bezpečnostní konference mluvila zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Dnes odpoledne se mluví také o kybernetické bezpečnosti. Zrovna minulý týden oznámil spolkový úřad krádež 16 milionů přístupových dat. Šéf Telecomu dokonce varoval před digitálním zbrojením.

Ještě dnes před půlnocí by se měla uskutečnit debata o Sýrii. Na sobotu byli pozvaní zástupci ukrajinské opozice – Vitalij Kličko, Arsenik Jasenčuk a ministr zahraničí Leonid Kožara.

„V zákulisí se určitě bude plánovat, jaký postoj k dění na Ukrajině zaujmout, jestli má smysl zavádět sankce, nebo ne,“ říká berlínská zpravodajka Klára Stejskalová.

Do neděle trvající konference se zúčastní na 20 šéfů vlád a 50 ministrů zahraničí a obrany a dalších významných osobností z celého světa. Okolí hotelu BayrischerHof se proměnilo v nedobytnou tvrz. Na bezpečnost dohlíží přes 3000 policistů.

Na sobotu oznámily různé organizace demonstrace. Například levicoví demonstranti budou protestovat proti NATO, další budou podporovat ukrajinskou opozici.

Klára Stejskalová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme