Školáci ukázali v Ostravě své vynálezy: bezdotykovou popelnici či lyžařský airbag

Vynálezci ze školních lavic v Ostravě představili své nápady. Na netradičním tržišti Vysoké školy báňské bojovalo o přízeň kolemjdoucích i porotců 110 dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení lékařské genetiky v Thomayerově nemocnici

Oddělení lékařské genetiky v Thomayerově nemocnici | Foto: Filip Jandourek

Cenu za nejlepší nápad – takzvanou patličku, si se svým týmem odnesl Jakub Kaczmarczyk. Jeho vynález spojuje paličku a metličku, což by mělo ulehčit hraní všem bubeníkům.

K vidění byl ale také například lyžařský airbag. Ten představilo trio deváťáků z Příbora: malý David a o několik hlav vyšší Lukášové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studentské vynálezy v Ostravě

„Funguje na bázi airbagu v autě, je zabudovaný v bundě, která bude stát podle nás zhruba tři a půl tisíce, a airbag bude vyměnitelný,“ vysvětluje Lukáš.

Výměna airbagu by pak podle školáků měla vyjít maximálně na tři stovky. Bezpečnost lyžaře mají zaručit speciální senzory, čidla a hlavně počítač.

Podobných vynálezů se na tržišti nápadů objevilo hned sedmadvacet. Byla mezi nimi třeba bezdotyková popelnice, hledač klíčů nebo nekonečný toaletní papír.

„Jde opravdu o věci, které se běžně používají, a děti to napadne i v souvislosti s tím, že s nimi samy mají problém. Navíc se nám snad ještě nesešlo, že by dva vynálezy byly stejné,“ říká závěrem Petra Halíková z Vysoké školy báňské.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme