Část Evropy ochromila sněhová kalamita, Itálii a Francii sužují rozvodněné řeky

Extrémní počasí dál sužuje velkou část Evropy. V Srbsku kvůli sněhové kalamitě uvízlo na dálnici mezi Bělehradem a hranicemi s Maďarskem více než tisíc lidí, evakuovat je musí záchranáři. Odříznutá zůstávají také některá území Rakouska. V Itálii a ve Francii zase mohutné lijáky nebezpečně zvedají hladiny řek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh a silný vítr čím dál víc komplikují život lidem v Srbsku | Foto: ČTK

Sníh a mráz působí v Srbsku čím dál větší problémy. Záchranáři na severu země evakuovali asi tisíc lidí, kteří uvízli v autech a autobusech na silnicích. Stovky dalších na pomoc čekají.

Závěje jsou místy vysoké tři a půl metru. Situaci ztěžuje silný vítr, úřady kvůli němu zakázaly i dopravu na Dunaji. Srbská vláda také vyzvala občany, aby během kalamity nikam necestovali.

V Rakousku sněhová kalamita mírně polevila, čeká se ale další sněžení. Za posledních 48 hodin napadlo v Korutanech a ve východním Tyrolsku tolik sněhu, kolik tam mají asi jednou za 100 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Rakousku přiblížil zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Úřady vyhlásily pátý, tedy nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí, který v Rakousku naposledy platil před 15 lety. Místy až metr silná vrstva sněhu z posledních dvou dnů nasákla deštěm a hrozí, že se propadnou střechy a zlámou stromy u silnic.

Úplně odříznutá zůstávají některá údolí. Turistům, kteří se nedostanou kvůli sněhu do svého objednaného hotelu, nabízí některé vesnice nouzové ubytování například v sále kulturního domu. Podle úřadů by si lidé cestu do Korutan měli rozmyslet a případně ji odložit. Sněžit má totiž s přestávkami až do pondělka.

Meteorologové varují před silným větrem, námrazou i ledovkou

Číst článek

Celý západ Francie pro změnu čelí rozsáhlým záplavám. Nejhorší situace je v Bretani, ale před povodněmi varují i v Bordeaux a v blízkosti hranic se Španělskem. Jedenáct departmentů vyhlásilo stav ohrožení, pršet by mělo i v noci.

Na poplach bije department Finistére - v některých městech jako Morlaix zaplavila voda náměstí, jinde museli lidé opustit své domovy.

Vlny na pobřeží Bretaně dosahují výšky deseti metrů, ale situace není lepší ani ve vnitrozemí. V Bordeaux se obávají rozvodněné řeky Garonny, na některých místech byly přerušeny dodávky elektřiny. S obavami sledují situaci i v blízkosti jaderné elektrárny 50 kilometrů severně od Bordeaux.

Hladina řeky Arno téměř atakuje spodek mostu Ponte Vecchio ve Florencii | Foto: ČTK

V Itálii vyhlásilo povodňovou pohotovost už šest regionů. Záplavy vyhnaly z domovů tisíce lidí, silné deště budou podle aktuální předpovědí meteorologů bičovat až do pondělka. Problémy mají třeba Benátky, kde voda stoupla metr nad normální hladinu moře.

Na severu země v italských Alpách mění voda formu, ale ne intenzitu. V oblasti Belluno napadl během několika hodin metr sněhu a lyžařské středisko Cortina d'Ampezzo téměř odřízl od světa. Ve velké části Dolomit je zcela paralyzovaná doprava a hrozí sněhové laviny.

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme