Seniorům v Bruntále zpestřují život předškoláci. Masírují je i společně cvičí

Obvykle si hrají s panenkami, autíčky nebo skládají stavebnice. Předškoláci z bruntálské mateřské školy ale mají vedle hraní na programu také návštěvy nedalekého zařízení pro seniory. Tam se mění na malé maséry a hlavně nepohyblivým důchodcům pomáhají od bolestí zad. Společně cvičí, protahují se a zpívají. Přitom se učí, že vrásky a stáří jsou v životě běžná věc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři v Kladně na speciální hodině tělocviku | Foto: Pavel Pavlas

Muži a ženy sedí v kruhu, většina je na vozících. Je mezi nimi více než staletý pán nebo muž bez nohou.

Některé stařenky podřimují, jiní z předškoláků nespouštějí oči. Podle pětileté Vendulky, která příkladně cvičí, je to vzájemné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Společných aktivit bruntálských předškoláků s tamními seniory se zúčastnila Jana Jeckelová

Nejde jen o protažení těla, ať už toho pětiletého, nebo staletého.

„Děláme to proto, aby děti poznaly starší, starší se zase vrátili do dětství, a tím vztah mezi nimi stmelíme,“ říká Lenka Musilová, aktivizační pracovnice z Centra sociálních služeb pro seniory Pohoda.

„Je to výborné, jsou moc příjemní,“ svěřuje se paní Josefa. Myslí na svou pravnučku, se kterou se příliš nevídá a děti jí kontakt vynahrazují.

Setkávání těch nejmenších s nejstaršími bývalo kdysi daleko přirozenější. „Děti se učí toleranci. Vědí, že když přijdeme za babičkami a dědečky, že tady nemůžou křičet, běhat. Učí se ohleduplnosti vůči starým lidem, a myslím, si, že jim to zůstane,“ vysvětluje Marie Vaverková z Mateřské školky Okružní v Bruntále.

A že stáří patří k životu a je třeba k němu mít úctu, už ví i malá Vendulka. „Až budu dospělá a moje maminka už bude babička, že bych jí třeba mohla udělat kafíčko, kdyby to po mně chtěla,“ uzavírá dívenka.


Zvětšit mapu

Jana Jeckelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme