K požáru hasiči vyjížděli na Štědrý den okolo 01.30. Vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu a v počátku na místě zasahovaly asi tři desítky jednotek. Okolo 14.00 se požár podařilo lokalizovat.
K požáru vyjížděli okolo 01.30. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Oheň bylo možné likvidovat pouze zvenčí, protože pro zásah zevnitř byla budova nebezpečná.
Proč je chybná rozšířená interpretace, že se chystá úplný zákaz prodeje aut se spalovacími motory? Zakousněte se do nejčerstvější porce Bruselských chlebíčků.
Průmyslové zóny na Bruntálsku lákají nové investory. Přímo do Bruntálu teď například míří český výrobce autokomponentů a kabelových svazků, který tam chce už letos na podzim spustit novou provozovnu. Město s firmou na budování pobočky úzce spolupracuje. V regionu s vysokou nezaměstnaností totiž nabídne až 200 nových pracovních míst.
V Bruntálu chtějí oživit tradici státních statků. Ještě před rokem 1989 tam jednoduchou práci na polích nebo v lese zastávaly stovky lidí. Teď je naopak pro řadu místních problém najít si práci. Radnice chce proto zřídit sociální zemědělský podnik pro dlouhodobě nezaměstnané s nízkou kvalifikací. Je to další způsob, jak bojovat s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v Česku.
V Bruntále začíná naplno fungovat nový dopravní terminál za 56 milionů korun. Město rozdělil na dva nesmiřitelné tábory. Jedni moderní stavbu neobvyklého tvaru vítají, druzí jí nemůžou přijít na jméno, a tak dostává různé přezdívky, jako je třeba deštník, UFO nebo vložka.
Na Bruntálsku přibylo okradených cyklistů. Kriminalisté tam letos zaznamenali zhruba sedmdesát případů, což je dvakrát více než loni ve stejném období. Jízdní kola mizí ze stojanů před obchody i ze sklepů a koláren.
177 lidí přišlo darovat krev s Českým rozhlasem v nemocnicích v Olomouci, Šumperku, Přerově a Bruntále. Jedenáct z nich se k tomu odhodlalo vůbec poprvé. Mezi dárci nechyběli ani jubilanti, v Olomouci přivítali muže, který přišel darovat krev po dvě stě čtyřicáté.
Bruntálsko bývalo za starého Rakouska domovem téměř výlučně německého obyvatelstva. Přesto se i z tohoto kraje rekrutovali legionáři, kteří v první světové válce bojovali proti rakousko-uherské armádě. Jednotky se tvořily hlavně v Rusku a přidávaly se na stranu carských vojsk. Klub Za starý Bruntál a legionářská obec chtějí osudy bruntálských legionářů připomenout v rámci výstavy k 100. výročí vypuknutí 'velké války'.
Panelové sídliště Dolní, největší v Bruntále, prochází obnovou za desítky milionů korun. Město chce příští rok práce dokončit, už požádalo stát o dotaci.
Obvykle si hrají s panenkami, autíčky nebo skládají stavebnice. Předškoláci z bruntálské mateřské školy ale mají vedle hraní na programu také návštěvy nedalekého zařízení pro seniory. Tam se mění na malé maséry a hlavně nepohyblivým důchodcům pomáhají od bolestí zad. Společně cvičí, protahují se a zpívají. Přitom se učí, že vrásky a stáří jsou v životě běžná věc.
Sjezdovky na dosah ruky, běžecké dráhy a cyklistické trasy uprostřed jesenické přírody. Takové výhody mají sportovní gymnazisté z Vrbna pod Pradědem. Jenže teď se bojí, že o ně přijdou. Škola se už před časem musela kvůli úsporám sloučit s gymnáziem v Bruntále a teď to vypadá, že se tam odloučené vrbenské pracoviště bude muset přestěhovat. Sportovci se s tím smířit nechtějí.
Lidé v Bruntálu spekulují o budoucnosti tamního zámku. O něj a další budovy se v rámci církevních restitucí přihlásil Řád německých rytířů. Řád dal najevo, že by chtěl navrácený majetek využít k vzdělávacím či charitativním účelům.
Bruntálská pohotovost razantně seškrtala ordinační hodiny. Ode dneška se na ni pacienti s akutními problémy dozvoní jen od pátku do neděle nebo o státních svátcích. Ve všední dny se její provoz dlouhodobě nevyplácel. Zájem o pohotovost byl totiž tak minimální, že ji krajská rada raději částečně zrušila.
Majitelé firem mají strach, že jim oprava bruntálského autobusového nádraží zkomplikuje podnikání. Upozorňují, že se do provozoven nemohou dostat vozy se zásobováním a krkolomná cesta čeká i zákazníky. Rekonstrukce má přitom skončit až příští rok v květnu.
V Bruntálu dnes ožívají dějiny. Doslova na dosah ruky budou až do neděle v městské expozici, kde je poprvé vystaven originál takzvané Uničovské listiny. 800 let starý dokument, který obsahuje první písemnou zmínku o Bruntálu coby městu, je totiž obvykle schovaný v Olomouci v trezoru Zemského archivu. A v bruntálském muzeu byla zatím k vidění jen jeho dokonalá kopie.
Restaurace v Česku se s příchodem teplých dnů potýkají s každoročním náporem zákazníků, někde ale o noční život očividně příliš nestojí. V Bruntále například platí od jara vyhláška omezující provoz pohostinských zařízení. Ve všední den začíná zákaz o půlnoci a v pátek a v sobotu ve dvě ráno. Nespokojení majitelé podniků i jejich hosté proto sepsali petici. Mají prý už stovky podpisů. Vedení města ale tlaku zatím odolává.
Bruntálští kriminalisté už znají jména všech pacientů, jejichž zdravotnické karty byly objeveny v dětřichovickém potoce. Celkem jde o zhruba šedesát lidí, někteří už ale zemřely. Všechny měl na starosti jediný lékař.
Jeden z nejvýznamnějších románských nálezů v regionu za posledních 25 let. Tak označují archeologové objev ve Starém Městě u Bruntálu. Při odvodňování tamního kostela a hřbitova se totiž našly kamenné základy románské baziliky z počátku 13. století. Pro obec samotnou to ale paradoxně znamená značné komplikace. Výzkum totiž musí zaplatit.
Bruntálská radnice usiluje o klid v západní části města, odkud chodí stížnosti na hluk a nepořádek. Nasadila proto do problémové lokality hlídače. Mezi nově najatými strážci pořádku jsou dlouhodobě nezaměstnaní a dokonce i jeden propuštěný vězeň.
V Bruntále je v plném proudu podpisová akce za vybudování obchvatu města. Tamní radní nesouhlasí s postojem ministerstva dopravy, které výstavbu jihovýchodního obchvatu města nezařadilo do svých dlouhodobých plánů, takzvané Superstrategie 2011. Bruntálem projede 45 tisíc vozidel týdně. Způsobují nejen velký hluk, ale představují také velké nebezpečí pro chodce.
V okrsku 64 Bruntál postoupil do druhé kola senátních voleb současný hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas z ČSSD (32,69%). Získal téměř třikrát více hlasů než stávající senátor za Bruntálsko – Jiří Žák z ODS (14,11%).
Desítka dalších měst bude moci na integraci Romů do společnosti použít peníze z evropských fondů. Mimo jiné Havířov a Bruntál. Lokality budou spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách. Zájemců bylo celkem 43, komise vybrala deset z nich. Už za tři roky by se ale počet mohl navýšit na 150. Předpokládá to ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.