Zbrojnice jim padala na hlavu, novou si hasiči z Dolní Jablonné postaví vlastními silami

Dobrovolní hasiči z Dolní Jablonné na Havlíčkobrodsku se vlastníma rukama pustí do nové zbrojnice. Vyroste na místě zchátralé slepenice, která kdysi sloužila také místnímu družstvu. Materiál na stavbu už je připravený, dřevem přispěl každý, kdo má kus lesa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasičská zbrojnice | Foto: Jan Rosenauer

Materiál se začne zpracovávat v místní truhlárně Jaroslava Horského. Použité dřevo bude podle plánu borovice a modřín.

„Lidi nedávali fyzicky peníze, dávali to ve dřevě. Kdo má les, tak dal strom. Anebo se to prodalo a zůstalo nám z toho 250 tisíc,“ vysvětluje starosta hasičů Jaroslav Horský mladší.

Stará zbrojnice, která vznikla v roce 1924 se založením sboru dobrovolných hasičů, už je srovnaná se zemí. „Byla v dezolátním stavu, už měla svoje za sebou,“ dodává Horský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavbu nové hasičské zbrojnice v Dolní Jablonné se zajímala reportérka Hana Mikulincová

Nová podoba zbrojnice je na plánech, její součástí bude také kaple. „Kaple by měla mít tvar rovnostranného kříže a zbrojnice bude ve stejném stylu, jako to bylo, takže sedlová střecha a obdélníkový půdorys,“ popisuje starosta hasičů.

Padesát tisíc korun je vyčleněných na nový zvon do kapličky. Ze staré budovy zbylo devět tisíc cihel, které už jsou očištěné a budou součástí nové zbrojnice. Vyklizená výstroj zatím čeká v garáži u hasiče Jaroslava Bence. „Měl jsem prázdnou garáž, tak jsme to tam uklidili,“ objasňuje.

Pomáhá každý, kdo má čas a chuť

Pomáhat se stavbou bude asi dvacet párů ochotných rukou. „Lidi jsme nepočítali, ale většinou každý, kdo má chuť a čas, tak přijde. Obvoláme se, nebo se na jedné brigádě vždycky domlouváme, kdy bude další,“ říká Jaroslav Horský.

Do práce se hasiči pustí zjara, jakmile půjde kopnout do hlíny. V nové zbrojnici se usídlí dvě stříkačky a kompletní výzbroj. Klubovnu, kde se hasiči scházejí, už si tady postavili před deseti lety.


Zvětšit mapu

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme