Evropa Turecko potřebuje, ne naopak, řekl Erdogan po jednání s Merkelovou

Evropa potřebuje Turecko, a ne naopak, prohlásil dnes v Berlíně turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. S kancléřkou Angelou Merkelovou se v otázce vstupu Turecka do Evropské unie neshodli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan a německý kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

„Přijetí Turecka do Evropské unie je otevřený proces,“ potvrdila svůj dřívější postoj Merkelová.

Merkelová souhlasí s přístupovými rozhovory a vyjádřila spokojenost s tím, že se loni podařilo jednání odblokovat, ke skutečnému vstupu Turecka do EU se však vyjadřuje zdrženlivě. „Není žádným tajemstvím, že já se stavím k plnohodnotnému členství Turecka skepticky, na tom se nic nezměnilo,“ dodala.

Turecko začalo o vstupu do EU jednat už v roce 2005, souběžně s Chorvatskem, o které se Evropská unie rozšířila loni. Vyjednávání blokují mimo jiné územní spory s Kyprem a proti tureckému členství se však postavila i část západoevropských politiků.

Prezidentská kampaň

Návštěva šéfa turecké vlády v Berlíně má však ještě jeden rozměr. O příštím tureckém prezidentovi budou totiž rozhodovat poprvé i voliči ze zahraničí.

Erdogan přijel mimo jiné do Berlína shánět hlasy pro svou kandidaturu a v době, kdy slábne turecká ekonomika a s ní i jeho popularita, se snaží zabojovat o přízeň svých krajanů. V Německu pro něj může hlasovat až jeden a půl milionu Turků.

Část turecké komunity však využila Erdoganovy návštěvy k protestům. Poukazují především na plíživou islamizaci země a všudypřítomnou korupci.

Klára Stejskalová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme