U ambasády už bude bezpečno, slíbili Palestinci i policie. Obyvatele Suchdola ale nepřesvědčili

Žádné zbraně ani výbušniny už na ambasádě nejsou, prohlásili zástupci palestinské delegace na mimořádném zasedání zastupitelstva v pražském Suchdole. Setkání svolal starosta Petr Hejl, aby se místní od Palestinců i policie dozvěděli více o lednovém výbuchu a bezpečnostní situaci v okolí velvyslanectví. Starosta ani místní ale s reakcí Palestinců spokojeni nejsou. Policie proto alespoň slíbila posílit hlídky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský chargé d'affaires v Praze Džadalláh Sabatín (vlevo) a ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničí Jiří Ellinger na zasedání zastupitelstva Prahy-Suchdola o palestinském velvyslanectví | Zdroj: ČTK

Palestinský chargé d'affaires Džadalláh Sabatín se Suchdolu nejprve omluvil za výbuch i za to, že na ambasádě byly nelegální zbraně. K tomu ale dodal, že pocházely ze 70. let a nebyly nikdy použity.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích jednání o palestinské ambasádě mluvil starosta městské části Praha-Suchdol Petr Hejl

V současnosti podle něj už žádné další zbraně na velvyslanectví nejsou. Samotný výbuch, který v lednu zabil palestinského velvyslance v Praze Džamala al Džamála, však označil za záhadný.

Ředitel pražské policie Martin Vondrášek potvrdil, že nalezené zbraně a také některé fragmenty obou výbušnin, které policisté v sídle ambasády nalezly, pocházejí ze 70. až 80. let. Ani jednou z dvanácti nalezených střelných zbraní podle něj nebyl spáchán trestný čin.

„Došlo k porovnání zbraní, které byly zajištěny při ohledání místa činu na palestinské ambasádě se stopami z trestných činů, které byly spáchány v ČR. Tímto porovnáním a balistickou expertizou bylo prokázáno, že zbraně k těmto trestným činům na českém území použity nebyly,“ řekl Vondrášek.

Výbuch trezoru 1. ledna zabil palestinského velvyslance Džamala al Džamála. V budově se našly i další nelegální zbraně. Policie případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti a nedovolené ozbrojování. Teroristický čin jednoznačně vyloučila.

Šéf pražské policie zároveň odmítl, že by výbuch byl jakkoliv záhadný, jak tvrdí Palestinci. Vyšetřovatelé stále zastávají názor, že zemřelý velvyslanec neodborně manipuloval s výbušninou a nejednalo se o žádný teroristický útok.

Suchdolským se přesto podařilo dosáhnout alespoň částečného pokroku. „Policie deklarovala, že navýší počty hlídek na území městské části, nabídla zřízení pracoviště a i městská policie od března navýší počet strážníků na dva,“ uvedl starosta Prahy-Suchdola Petr Hejl.

Obavy o bezpečnost

Naprostá většina přítomných obyvatel Suchdola se i po opakovaných ujištěních stále o svou bezpečnost obává. Starosta Petr Hejl zopakoval, že městská část ztratila důvěru v tuto diplomatickou misi právě kvůli výbušninám a zbraním, které ukrývala.

„Vystoupení představitelů palestinské ambasády nenasvědčovalo úplné otevřenosti. Policie hovoří o tom, že se tam nalezly dvě výbušniny, jedna vybouchla a že se s ní manipulovalo. Ale oni to nepřiznávají a říkají, že se něco stalo a nevědí co. Neozřejmí to věcně. To mě osobně nenaplňuje nějakou velkou důvěrou, že ta snaha otevřít se a řešit věci správně je nastartovaná,“ vysvětluje starosta.

Žádost radnice na přestěhování ambasády mimo území Suchdola ale zřejmě nemá šanci na úspěch. Zástupce ministerstva zahraničí vysvětlil, že bez souhlasu majitele budovy, takový přesun provést nelze.

Budova budoucího velvyslanectví Palestiny v Praze-Suchdole | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Nová budova velvyslanectví navíc byla právě dnes zkolaudována. „Musel by se najít někdo, kdo by zaplatil 60 nebo 100 milionů, aby to od Palestinců vykoupil. A především by s tím museli Palestinci souhlasit, protože je to jejich majetek,“ dodal Hejl.

Některé příspěvky obyvatel do diskuze byly vůči Palestině až nepřátelské, převládaly ale hlavně obavy.

„Mám obavy z budoucna, aby se tady něco nestalo. Kdo ví, jací lidé sem budou cestovat. Nejradši bych byla, aby se to přemístilo jinam,“ svěřila se po jednání zastupitelstva jedna z obyvatelek Suchdola.

Jan Richter, Mirko Kašpar, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme