Do Říma se po povodních vrací slunce. Lidé začínají sčítat škody

Řím se pomalu vzpamatovává z bleskových povodní. První odhady škod hovoří o miliónech, možná ale spíš desítkách miliónů eur. V Římě během dvou dnů napršelo 15 procent celoročních srážek a jednou z nejvíce postižených čtvrtí je Prima Porta na severu Říma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Římě | Zdroj: Reuters

V místech, kde před týdnem vyčnívaly ze záplavové vody jen střechy aut, by dnes nikdo na první pohled nehádal, že se zde nedávno přehnala povodeň.

Ulice už jsou téměř čisté a většina obchodů už opět funguje i přesto, že ve vzduchu je ještě stále cítit bahno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá situace v Římě týden po bleskových povodních, přibližuje spolupracovnice Českého rozhlasu Lucie Chvojková

Auta jsou sice z vnějšku omytá deštěm, ale při bližším pohledu už orosená okna vozidel signalizují, že ve voze je ještě stále bahno. Majitelé se svá auta bojí dokonce otevírat, protože zápach, který se z nich šíří, je velice nepříjemný. Auta se tak budou muset sešrotovat.

V obchodech musejí majitelé podřezat dveře, aby je mohli vůbec otevřít. I zde se začíná s likvidací všeho, co zasáhla povodňová voda.

Lidé si stěžují na to, že je nezasáhla jen voda, která se do města přihnala. Nepříjemné pro ně je i vyplavení vzedmutou vodou z téměř nečištěné kanalizace.

Otázka pro místní tak je, co bude dál. V této čtvrti jim domy ani obchody již nikdo nepojistí a pro obchody, které před záplavami stály na prahu krachu, bude asi velká voda tou poslední ranou.

Utěšená situace není ani v centru, kde sice hladina Tibery klesla, ale stromy, které ji lemují, jsou ověšeny naplaveným odpadem. Nikdo to zatím neřeší, protože město se zaměřilo na akutnější priority.

Metro sice není ještě dosušené, ale už jezdí a slouží obyvatelům, protože pohyb po povrchu je ve městě velmi komplikovaný. Povodňová voda vymlela totiž komunikace a odnesla z nich nekvalitní asfalt. Řidiči aut i skútrů tak kličkují mezi velkými dírami v silnici.

Marína Dvořáková, Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme