Ministerstvo financí není při vymáhání zahraničních pohledávek úspěšné, zjistil NKÚ

Ministerstvu financí se podle Nejvyššího kontrolního úřadu nedaří vymáhat zahraniční pohledávky civilního charakteru, úřad proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele. Mohla prý být porušena povinnost při správě cizího majetku. Porušení rozpočtové kázně se týkalo více než 2,5 milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„NKÚ se zaměřil na to, jak ministerstvo financí spravovalo zahraniční pohledávky civilního charakteru a jak zajišťovalo jejich návratnost,“ vysvětlila mluvčí úřadu Olga Málková.

V závěru roku 2012 podle ní ministerstvo financí spravovalo zahraniční pohledávky civilního charakteru za přibližně 16 miliard korun. „V letech 2011 a 2012 přitom ministerstvo inkasovalo z těchto zahraničních pohledávek jen asi 300 milionů korun,“ uvedla mluvčí NKÚ.

V závěru roku 2012 ministerstvo financí spravovalo zahraniční pohledávky civilního charakteru za přibližně 16 miliard korun. V letech 2011 a 2012 přitom inkasovalo z těchto pohledávek pouze 299,3 milionu korun.

Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval sedm případů. „Ve čtyřech případech ministerstvo za tyto pohledávky neinkasovalo vůbec nic, ve zbývajících třech jen minimální částky," upřesnila Málková.

Ministerstvo financí prý závěry NKÚ respektuje. „Pan ministr bude požadovat důkladnou analýzu jednak fungování odboru, který má vymáhání zahraničních pohledávek na starosti, a také veškerých procesů, které probíhají,“ ujistil mluvčí resortu Marek Zeman. Víc zatím ministerstvo nechce závěry kontrolního úřadu komentovat.

Ministerstvo začalo peněžní nároky spravovat na základě dohod uzavřených v 90. letech v souvislosti s rozdělením České a Slovenské Federativní Republiky.

Exnáměstek odkazuje na Paroubkovu vládu

Kontrola se týká let 2011 až 2012, tedy doby, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek. Bývalý náměstek ministra financí z let 2011 až 2012 Tomáš Zídek ale Českému rozhlasu řekl, že to, že ministerstvo nechalo pohledávky vymáhat deblokátory, byla věc starší, konkrétně z doby vlády Jiřího Paroubka.

„Všechny tyto smlouvy s deblokátory se podepisovaly za předchozí sociálnědemokratické vlády, to jsou všechno smlouvy z let 2005, 2006, které jsme zdědili. Byly poměrně nevýhodné, my jsme měli úplně jinou metodu,“ uvedl Zídek a dodal:

„Předchozí vláda se to snažila prodat, prodávala to poměrně nevýhodně, někdy za pět, někdy za 15 procent, anebo to převáděli na ty deblokátory. My jsme měli jinou metodu, jednali jsme stát se státem, s vládami těch zemí.“

Současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl ministrem financí v letech 2002 až 2006, ale tvrdí, že sám řešil špatné smlouvy z minulosti:

„Zejména v letech 2000, 2001, ještě v první polovině roku 2002. A ty smlouvy nám velmi často nedávaly nějaký velký manévrovací prostor. Já osobně jsem v řadě těch oblastí identifikoval problémy a angažovali jsme také v některých případech i policii,“ reagoval Sobotka.

mka, Tereza Chlubná, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme