Legalizace pobytu cizinců v Orlové: Radní Adamus by měl sám rezignovat, říká starosta

Radnicí v Orlové na Karvinsku otřásá skandál kolem nezákonné legalizace trvalého pobytu. Falešná potvrzení o vykonání zkoušky z českého jazyka měl totiž pro desítky cizinců zajišťovat i jeden ze sociálnědemokratických radních, který ve městě provozuje soukromou jazykovou školu. O víkendu ho karvinský soud poslal spolu s dalšími pěti komplici do vazby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Orlové (ilustrační foto) | Foto: licence GNU Free Documentation License, Mecidlo

Že se k orlovské jazykové škole pravidelně sjížděly skupiny cizinců, potvrzuje na přilehlém sídlišti hned několik místních.

Škola, kterou vede radní města Richard Adamus, měla být jednou z těch, kde se podle karvinského soudu falšovaly doklady o složení zkoušek z češtiny pro cizince.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případ nezákonné legalizace pobytu cizinců se v Orlové zajímala Kateřina Daňková

Díky nim měly desítky, možná i stovky Vietnamců a Ukrajinců získat v Česku trvalý pobyt. Mezi zadrženými jsou dva Češi a čtyři cizinci.

„Vůbec jsem tomu nechtěl uvěřit, poněvadž pana radního znám jako velice pracovitého člověka, ovšem tento případ je dost závažný,“ reagoval na případ starosta Orlové Jaromír Kuča z ČSSD.

Na dnešní večer proto svolal mimořádné jednání strany. „Myslím si, že by uklidnění v Orlové prospělo, kdyby na některé funkce sám rezignoval. Co se týče stranické práce - pokud nebude vzneseno úplné obvinění, ctíme presumpci neviny,“ dodal.

Všech šest zadržených je podezřelých z přijetí úplatku, účasti na zločinecké organizované skupině a napomáhání neoprávněnému pobytu. Další informace uvolní policie nejdříve ve středu.


Zvětšit mapu

Kateřina Daňková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme