Obvinění Nečase souvisí podle žalobců s otázkou celospolečenského významu

Obvinění expremiéra Petra Nečase souvisí podle žalobců s otázkou celospolečenského významu, řekl Českému rozhlasu olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan. Podle Nečasova obhájce Josefa Lžičaře stíhání vychází pouze z dřívějších odposlechů a soud by měl rozhodnout, zda lze kriminalizovat politiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Ištvan | Foto: Česká televize

Pokud se případ údajných trafik pro tři poslance - rebely dostane k soudu, soudce by měl odpovědět na otázku, jestli jsou podobné praktiky v Poslanecké sněmovně přípustné. Českému rozhlasu to řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji kolem obvinění expremiéra Nečase mluvili olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, člen ústavně právního výboru sněmovny za ODS Marek Benda, Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM a také komentátor ČRo Petr Nováček

„Zda v procesu projednávání a schvalování zákonů v Poslanecké sněmovně se mají poslanci ve smyslu svého ústavního slibu řídit svým nejlepším vědomím a svědomím. A nebo, zda a nakolik je přípustné, aby jejich rozhodování v této věci mohlo být ovlivňováno slibem, nebo poskytnutím osobních výhod. To je prostě zásadní, kardinální otázka.“

Ivo Ištvan Českému rozhlasu také řekl, že obvinění Petra Nečase přišlo až po delší době kvůli procesním problémům - například kvůli řešení poslanecké imunity.

Olomoucký vrchní státní zástupce zároveň odmítl vyjádření expremiéra a bývalého šéfa ODS Petra Nečase. Ten tvrdí, že jde o účelový a politicky motivovaný krok.

Obvinění považuje šéf ODS za pokus o kriminalizaci politiky

Obvinění bývalého premiéra Petra Nečase v kauze údajných trafik kritizuje i předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Na mimořádném brífinku řekl, že jde pokus o kriminalizaci politiky. Zdůraznil také, že dosazování do různých funkcí je součástí demokratické politiky:

Kongres ODS v Olomouci, Petr Fiala | Foto: Filip Jandourek

„Jednání státního zastupitelství nerozumí ani renomovaní právníci, ani politologové, ani komentátoři. Budeme bránit kriminalizaci politiky. Jinak dospějeme k tomu, že se lidé budou bát politicky jednat a politici se budou bát rozhodovat. A to je pro demokracii tisíckrát horší než to, když tu a tam politici rozhodnou špatně,“ míní Fiala.

Za skandální a nesmyslné má Nečasovo obvinění poslanec za ODS Marek Benda. Podle něj vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan chce kauzu jen zbytečně protahovat:

„Všechno, co konstruuje pan Ištvan, je soubor podivností. Kdybychom takto chtěli posuzovat politiku, tak musíme přece začít okamžitě stíhat Zemana za jmenování pana Rusnoka do bankovní rady poté, co mu posloužil. Měli by možná začít státní zástupci stíhat dnes lidovou stranu a vládní koalici, která si přece dala podmínku, že pokud vládní koalice nezamítne zrušení lustračního zákona, tak lidová strana vystoupí z této koalice,“ řekl Benda Českému rozhlasu.

Nečasův advokát: Soud musí rozhodnout, zda lze kriminalizovat politiku

Číst článek

Ke kauze se stručně vyslovil i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Do práce žalobců nebo policie by se nepletl:

„Já bych byl velmi opatrný v hodnocení postupu policie a v nějakých radikálních názorech. Vidím jako velmi nebezpečné, když politici komentují konání těchto orgánů, a proto svůj komentář nebudu nijak dále prodlužovat.“

Místopředseda sněmovny za TOP 09 a Starosty Petr Gazdík v reakci na Ištvanova slova řekl, že si nemyslí, že státní zástupci jsou tu od toho, aby odpovídali na zásadní otázky celospolečenského významu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke stíhání expremiéra Nečase se v pořadu Stalo se dnes vyjadřoval místopředseda PS Petr Gazdík

„Já bych od státních zástupců a od pana Ištvana raději, aby dělali dobře svoji práci, abychom se konečně dozvěděli, jakou v tom měli souvislost pánové Rittig a Janoušek, čí bylo to zlato a desítky milionů, které měli (policisté) zadržet, a jaké to má vzájemné souvislosti a propojení,“ poznamenal Gazdík.

Expremiéra Petra Nečase stíhá policie kvůli údajné korupci v kauze takzvaných trafik pro trojici bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Nečas se domnívá, že může jít o mstu, podle jeho obhájce Josefa Lžičaře stíhání vychází pouze z dřívějších odposlechů.

„Zdá se mi, že je to všechno založeno na odposleších, v podstatě šmírování poslanců. Žádné nové skutečnosti nejsou dány,“ domnívá se Nečasův advokát Josef Lžičař.

Nečas se Lžičařem podají proti usnesení o zahájení trestního stíhání stížnost. „Ta bude zamítnutá, jak je tu zvykem,“ dodává Nečasův advokát.

Stíhání exposlanců ODS Tluchoře, Šnajdra a Fuksy policie loni v létě zastavila po rozhodnutí Nejvyššího soudu. Státní zástupce je vinil z toho, že měli přijmout úplatek ve formě lukrativních postů ve státních firmách. Měsíc kvůli tomu byli ve vazbě.

Nejvyšší soud ale rozhodl, že je chránila poslanecká imunita, kterou měli v době údajného kupčení s posty ve státní správě. Exposlanci teď chtějí odškodnění za nezákonné stíhání.

Veronika Havlová, mta, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme