Drážďany si připomínají oběti válečného bombardování. Poprvé bez pochodu radikálů

Devětašedesát let po zničení Drážďan si jejich obyvatelé připomínají oběti leteckého útoku z roku 1945. Poslední roky se tato událost nese ve znamení boje proti násilí a za toleranci. Vyvrcholením bude tradičně lidský řetěz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drážďany - demonstranti na Budapešťském mostě | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Přesně v 18 hodin za zvuku kostelních zvonů se stovky lidí spojí a vytvoří kolem historického centra pomyslnou hráz proti nenávisti, rasismu a násilí.

Různé akce se však konají už od rána. Žáci drážďanských základních a středních škol se účastní workshopů či setkání s pamětníky tehdejších událostí, různé osobnosti také položily bílé růže na jednom z tamních hřbitovů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si Drážďany připomínají události z roku 1945, přiblížila zpravodajka Klára Stejskalová

Pokojnou vzpomínku pravidelně narušovaly pochody neonacistů, letos se ale poprvé výročí odehrává bez přítomnosti pravicových radikálů.

Obyvatelé Drážďan poslední roky jejich pochody blokovali a i včera zabránili skupině asi pěti set radikálů projít centrem města, aniž by došlo k násilnému střetu. Dnes extremisté na provokace sami rezignovali. Některé média to označují za kapitulaci radikální pravice před občanskou společností.

Bombardování Drážďan spojeneckými letouny se odehrálo mezi 13. a 15. únorem 1945, tedy 12 týdnů před kapitulací Německa. Na město zaútočilo 805 bombardérů, které svrhly 2660 tun pum. Odhaduje se, že při náletech zahynulo asi 25 tisíc lidí.

Vzpomínková akce v Drážďanech má i své kritiky. Ti mluví o tom, že vybombardovaná byla většina německých měst a třeba v Hamburku bylo i více obětí, ale Drážďany kolem sebe vytvořily jakýsi mýtus obětovaného města.

Kritikům také vadí, že místní zcela vymazali svou nacistickou minulost, a to je podle nich důvod, že právě v Drážďanech má neonacistické hnutí poměrně silnou základnu.

Pohled na vybombardované Drážďany v roce 1945 | Foto: Deutsche Fotothek‎

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme