Policejní těžkooděnci se v Bangkoku snaží rozehnat demonstranty, zatím nenásilně

V ulicích thajské metropole Bangkoku zasahovala policie. Těžkooděnci se pokoušejí rozehnat demonstranty. Ti už několik měsíců protestují proti vládě premiérky Jinglak Šinavatry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestní tábor v Bangkoku požaduje už víc než týden demisi thajské vlády | Foto: Kateřina Procházková

K násilnému rozhánění demonstrantů policie zatím nepřistoupila. Podle agenturních informací policisté dokonce často nejsou ozbrojení a počítají s tím, že případné konflikty vyřeší vyjednáváním.

Těžkooděnci především likvidovali stany demonstrantů, které stály poblíž sídla thajské vlády, městské správy a policie, tedy strategických míst. Hlavním centrům opozičních protestů se prý ale vyhýbají.

Od listopadu, kdy se v Thajsku vlna protestů zvedla, se situace do jisté míry uklidnila a demonstranti už se nescházejí v tak velkém počtu jako zpočátku.

Thajci nedávno hlasovali v parlamentních volbách. Odpůrci současné vlády je ale na řadě míst úspěšně blokovali a tak tam musí volební komise vypsat doplňující volby.

Opozice žádá, aby volby byly anulovány, ale to thajská justice zjevně nehodlá připustit. Ústavní soud tvrdí, že pro něco takového nejsou dostatečné důvody. Jeden z ministrů vlády premiérky Šinavatry proto vyzval volební komisi, aby doplňující volby urychleně zorganizovala.

„Snaží se tenhle stav protahovat tím, že odkládají dokončení voleb. Blokují jmenování nového premiéra a vlády, která by měla plné právo spravovat zemi."

Demonstranti obviňují kabinet z korupce a tvrdí, že ho ve skutečnosti řídí premiérčin bratr, Tchaksin Šinavatra. Ten je v exilu od roku 2006, kdy byl svržen při vojenském převratu.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme