World Press Photo vyhrál Američan se snímkem afrických běženců, bodovala i Češka

Hlavní cenu letošního 57. ročníku fotografické soutěže World Press Photo vyhrál americký fotograf John Stanmeyer. Ocenění dostal za snímek afrických emigrantů v Džibuti s mobily nad hlavou ve snaze zachytit signál. Česká fotografka žijící ve Spojených státech Jana Ašenbrennerová získala čestné uznání v kategorii každodenní život za snímek skupinky Afričanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný snímek Američana Johna Stanmeyera zachycuje noční pohled na africké běžence na okraji města Džibuti | Foto: World Press Photo

Vítězná fotka zachycuje lidi chystající se k odchodu za lepším životem do zahraničí.

"Jedná se o osoby, které se snaží zavolat těm, které mají rádi. Mohli byste to být vy, mohl bych to být já, mohl by to být kdokoli," řekl podle agentury AFP při poděkování za prestižní hlavní cenu Stanmeyer.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu soutěže World Press Photo mluvil ve vysílání Radiožurnálu historik a fotograf Petr Vilgus

Porotce Jillian Edelstein podle agentury AP ocenil, že Američanova poetická fotka otevírá diskusi o technologiích, globalizaci, migraci, chudobě, odcizení a lidskosti.

Další členka poroty Susan Linfieldová řekla, že existuje hodně fotografií o migrantech, které je ukazují zubožené a patetické, zatímco Stanmeyerův snímek je podle ní nejen romantický, ale hlavně "důstojný".

Oceněná Jana Ašenbrennerová působí jako volná fotografka, žije v San Francisku, kde také po studiích na pražské FAMU studovala fotožurnalistiku. Ve svých reportážích se věnuje především menšinám, ženám a náboženským tématům.

Česká fotografka Jana Ašenbrennerová získala čestné ocenění v kategorii každodenní život za sérii snímků o homosexuálech v Demokratické republice Kongo | Foto: World Press Photo

V poslední době často fotografuje v Africe, za sérii snímků o prevenci cholery v Kongu dostala loni ocenění v rámci soutěže Czech Press Photo. Rok předtím získala ve stejné soutěži hned dvě třetí místa - v kategorii Sport a Portrét. Má na kontě několik významných mezinárodních ocenění, její soubor z recyklace námořních lodí v Bangladéši byl publikován na blogu CNN.

Devatenáctičlenná odborná porota World Press Photo 2014 ocenila 53 fotografů z 25 zemí v desítce kategoriích. Vybírala z více než 100.000 přihlášených fotografií od 5754 fotografů ze 132 zemí. Držitel hlavní ceny Stanmeyer pořídil snímek pro National Geographic.

Vítězné snímky budou představeny na výstavě, která objede více než 100 měst ve 45 zemích. První zastávkou bude od 18. dubna Amsterdam.

Jihoafričan Brent Stirton z Getty Images získal první cenu v kategorii portrétů za snímek slepých albínských chlapců v Indii | Foto: World Press Photo

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme