Ukrajinští protivládní aktivisté začali uvolňovat blokády v centru Kyjeva

Situace na Ukrajině se po téměř tříměsíčních protestech začíná uklidňovat. Demonstranti na základě dohod s prezidentem Viktorem Janukovyčem začali opouštět barikády v centru Kyjeva. Prokuratura včera propustila více než dvě stě zadržených demonstrantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyjevská radnice. V Kyjevě se dál protestuje, policie v noci razantně zasáhla, dopoledne se pak stáhla | Foto: Martin Dorazín

Prezident Viktor Janukovyč žádá hlavně vyklizení obsazených budov, především kyjevské radnice, a uvolnění ulic a náměstí v centru pro normální dopravu. Zatím není jisté, jestli dohody mezi prezidentem a opozicí budou respektovat všechny skupiny protivládních aktivistů.

Vězněná expremiérka Julije Tymošenková odmítla zprávy, že se v charkovské nemocnici tajně setkala s klíčovým poradcem prezidenta Andrejem Kljujevem. Jiné zdroje to ale potvrzují. Podle nich měli jednat o zárukách bezpečnosti pro Viktora Janukovyče, jeho okolí a rodinu v případě, že se dobrovolně vzdá úřadu.

Tymošenková, která se znovu stává ústřední politickou postavou opozice, vyzvala Západ, aby Ukrajině teď žádnou finanční pomoc neposkytoval. Režim by to podle jejího názoru mohl zneužít k potlačení opozice.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme