O ceny BAFTA se v hlavních kategoriích podělili největší favorité

Film 12 let v řetězech získal Cenu Britské akademie filmové a televizní tvorby pro nejlepší snímek uplynulého roku. Patří mu taky ocenění za nejlepší mužskou hlavní roli. Prestižní ceny BAFTA se ale nakonec zdaleka nestaly jednoznačnou záležitostí tohoto otrokářského dramatu. Bodovaly totiž i další favorizované filmy jako Gravitace nebo Špinavý trik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér snímku 12 let v řetězech Steve McQueen | Zdroj: Reuters

"Reakce na náš film byla neskutečná. Všechny ty slzy, potlesky vestoje… Je to krásná zkušenost, která trvá od září až doteď. Jsem vděčný za to, jak veřejnost tenhle film přijala," řekl režisér snímku 12 let v řetězech Steve McQueen, který za vítězství považoval už samotnou nominaci.

Na tom, že významnou kapitolu americké historie uchopil britský režisér, nevidí nic divného:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlašování a předávání cen britské filmové akademie přiblížil zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek

"To není jen americká historie, to jsou světové dějiny. Vždyť se obchodování s otroky týkalo Británie i Francie, stejně jako Portugalska nebo Španělska. Otrokářství bylo světovým průmyslem. Doufám, že tohle je pouze jeden z mnoha příběhů, který se o téhle kapitole bude vyprávět," uvedl McQueen.

Moderátor večera, jako vždy mimořádně vtipný Stephen Fry, prý při sledování filmu zalitoval, že jde jen o 12, a nikoli třeba 24 let v řetězech. Britský režisér a herec se tentokrát v průvodním slovu vyvaroval narážek na sex nebo scientologii.

Diváci si tak nejspíš zapamatují jeho poznámku, že si Helen Mirren s sebou do hlediště přivedla svého vnuka, za něhož Fry označil prince Williama.

Cate Blanchettové převzala cenu za nejlepší ženský herecký výkon | Foto: Reuters

Na červeném koberci před Královskou operou v Londýně si největší křik a pištění fanynek vysloužil Leonardo di Caprio. Ten se vyznal z obdivu k režiséru Martinu Scorsesemu, s nímž natočil v podobě Vlka z Wall Streetu už pátý film:

"Je slovy těžké vyjádřit, co jsem se od Martina Scorseseho všechno naučil. Je neskutečné, jak je Martin ve svém věku pořád důležitý. V 70 letech ještě pořád točí punk-rockové filmy. Ten chlap má fakt prst na tepu naší kultury. On je tlukotem srdce amerického filmu," řekl di Caprio.

Britskou cenu BAFTA pro nejlepší film získalo drama 12 let v řetězech

Číst článek

Scorsese ani di Caprio se ceny v podobě zlaté masky v Londýně nedočkali. Ocenění pro herce v hlavní roli připadlo Chiwetelu Ejioforovi, který zazářil ve snímku 12 let v řetězech. Snímek Gravitace pak znamenal triumf pro režiséra Alfonsa Cuaróna. Ten pro cenu nemusel přijet zdaleka:

"Posledních 13 let žiju v Londýně a skoro polovinu filmů jsem natočil v Británii. Myslím, že jsem docela dobrým příkladem, proč je třeba omezit imigraci," otřel se o přistěhovaleckou politiku londýnské vlády Cuarón.

Na předávání cen do Londýna dorazila i Angelina Jolie s Bradem Pittem | Foto: Reuters

Cate Blanchettové patří cena BAFTA za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Jasmíniny slzy. Pohnutá Australanka ocenění věnovala zesnulému hereckému kolegovi Philipu Seymouru Hoffmanovi.

Nejlepší herečkou ve vedlejší roli je podle britských televizních a filmových akademiků Jennifer Lawrencová za Špinavý trik - mimochodem v Londýně na předávání cen jako jedna z velmi mála celebrit chyběla. Cenu pro herce ve vedlejší roli pak získal Barkhad Abdi, coby vůdce somálských pirátů v Kapitánu Phillipsovi.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme