Po 98 letech dorazí vojenské psaní z Orknejí do Velké Británie

Ani pro dnešní poštu vybavenou všemi vymoženostmi moderní doby není problém ztratit obyčejný dopis. Za první světové války se víceméně počítalo s tím, že se třeba vojenské psaní může zatoulat. Jedno takové se teď po 98 letech dostane ve Velké Británii k rodině původního adresáta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská Královská pošta se bude privatizovat (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

David John Phillips, řečený ‚Dai‘, byl v první světové válce příslušníkem Královského námořnictva. Coby člen posádky opravárenské lodi HMS Cyclops toho moc nenabojoval a většinu konfliktu strávil na nehostinných Orknejích.

V prosinci 1916 usedl ke stolu a napsal své rodině ve Walesu dopis. I když bylo psaní opatřené známkou i adresou, záhadným způsobem se propadlo za krb v rodinném domě v městečku Kirkwall.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ztraceném dopise natáčel londýnský zpravodaj Jiří Hošek

Dai Phillips po dopise nepátral. Možná si myslel, že ho někdo hodil do schránky za něj. A tak psaní leželo nějakou dobu ve škvíře za krbem. Přesněji řečeno 66 let.

„Dopis byl adresovaný někomu ve Walesu a věděli jsme, že sami nemáme zdroje po adresátovi pátrat. Tak jsme dopis umístili na náš blog a vyzvali jsme veřejnost, aby nám informace vyhledala," uvedla pro BBC knihovnice v Kirkwallu, kam se drahocenný dopis dostal v loňském roce.

Pátrací akce byla o to složitější, že se pisatel nepodepsal celým jménem, ale jen jako ‚Your Blue Jacket Boy‘ (Váš chlapec v modré uniformě). Úžasnou shodou náhod zahlédl dopis na webu příbuzný Phillipsových v Kanadě, který se pak s větví rodiny na druhé straně Atlantiku spojil.

„Bylo to pro mě hodně emotivní, protože dědeček s babičkou mi byli hodně blízcí. I když od 70. let už nejsou mezi námi, neuplyne den, kdy bych si na ně nevzpomněla," říká Margaret Hodgeová, vnučka námořníka Phillipse.

I když si už dopis přečetla naskenovaný na obrazovce počítače, nemůže se dočkat okamžiku, kdy ho dostane do ruky. Dojede si pro něj přímo na Orkneje. Poště nedůvěřuje. Co kdyby se drahocenné psaní zase ztratilo.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme