Generální ředitel Českých drah Zelený končí, odvolala ho dozorčí rada

České dráhy čeká po půl roce střídání na postu generálního ředitele. Dosavadního šéfa Dalibora Zeleného a spolu s ním celé představenstvo dnes odvolala dozorčí rada podniku. Novým ředitelem bude nejspíš Daniel Kurucz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalibor Zelený, generální ředitel Českých drah | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

"Chceme jednoznačně posílit kontrolní činnost dovnitř Českých drah. Více soustředit na ekonomiku a kontroling," řekl ministr dopravy Antonín Prachař z hnutí ANO.

„Úkoly pro celý management jsou posílit ekonomiku, rozvíjet obchodní aktivity Českých drah a pro generálního ředitele stanovit tým tak, aby fungoval jako jeden člověk,“ dodal Prachař. Chce také posílit diskusi s kraji o osobní vlakové dopravě.

„Měla by se nastolit finanční rovnováha bez dalšího významného navyšování dotací od státu a krajů,“ souhlasí dopravní expert Emanuel Šíp.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změně v čele Českých drah mluvil ve vysílání Radiožurnálu dopravní expert Emanuel Šíp

Za další problém, který je třeba v ČD nutně vyřešit, Šíp označil financování nových souprav Railjet.

Novým šéfem ČD bude nejspíš dosavadní výkonný ředitel pro provoz Daniel Kurucz, který byl jmenovaný předsedou představenstva.

„Jmenování šéfa drah je vždycky politickou otázkou. Je logické, že nová vláda jmenuje svého kandidáta,“ uvedl dopravní expert Emanuel Šíp.

Změnu v čele Českých drah hodnotí jako přirozenou a pozitivní.

„Je to manažer zvenčí. Myslím si, že je to pozitivní fakt,“ dodal Šíp. Zároveň připomněl, že v době generálního ředitele Petra Žaludy bylo ČD uzavřeným podnikem s minimálním pohybem manažerů dovnitř a ven.

Předsedou představenstva Českých drah se stal Daniel Kurucz. Nejspíš bude jmenován i jejich generálním ředitelem | Foto: ČTK

Kurucz pracoval ve švédské strojírenské společnost Sandvik. Od roku 2011 byl ředitelem pardubické chemičky Synthesia, zároveň zasedal také v představenstvu společnosti Agrofert Holding, jejíž součásti chemička je.

V květnu 2013 se stal výkonným ředitelem pro provoz a techniku ČD, představenstvu společnosti zasedal od velkých personálních změn v červenci 2013.

Do představenstva Českých drah byli s účinností od 21. února jmenováni vedle Kurucze ještě současný náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Michal Štěpán a Pavel Krtek.

Generální ředitelé Českých drah za 10 let
Dalibor Zelený (odvolán 1. 3. 2003)
Petr Kousal (2003 - 2005)
Josef Bazala (2005 - 2008)
Petr Žaluda (2008 - 2013)
Dalibor Zelený (2013 - 2014)
??? Daniel Kurucz

Odvolaný ředitel Zelený nastoupil do čela Českých drah v červenci loňského roku. V polovině prosince 2013 konstatovala dozorčí rada ČD, že je se Zeleného prací spokojena a za předchozích pět měsíců mu přiznala odměny tři čtvrtě milionu korun.

Zároveň mu však odmítla prodloužit manažerskou smlouvu.

Zelený nahradil Petra Žaludu, který skončil kvůli velkému zadlužení podniku. České dráhy měly v té době pohledávky ve výši 25 miliard korun.

Poděkování Českých drah na budově pražského hlavního nádraží | Foto: Marián Vojtek

Vladimír Kroc, Eliška Malínská, Vanda Králová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme