Předškoláka z Květnice u Prahy nevzali do sedmi okolních základních škol, čeká ho složité dojíždění

Snad každý rodič chce pro své dítě vybrat tu nejlepší školu. Co ale dělat v případě, že pro něj nikde místo nemají? Své o tom vědí Brůžkovi z Květnice u Prahy. Tamní školáci dojíždějí do okolních obcí nebo okrajových částí Prahy, protože vlastní základní školu Květnice nemá. Jenže teď jsou všechna zařízení v okolí plná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápisy do základních škol | Foto: Magdalena Vlčková

„Do první třídy se těším hodně,“ říká šestiletý Viktor Brůžek z Květnice u Prahy. Těšení na školu mu ale trochu zkazily zápisy.

Zápisů zažil celkem sedm. „Musel jsem psát úkoly, číst, počítat.“ Ale nikde ho nevzali.

V Květnici totiž základní škola není, a tak během dvou týdnů objel s maminkou Hanou všechny školy v okolních obcích a na okraji Prahy:

„Musím říct, že nás přivítala dlouhá fronta, kterou jsme museli nejprve vystát, abychom se k zápisu vůbec dostali. V Kolodějích se stálo od půl třetí od rána. To pak hrálo roli při umístění ve škole. V sedmi školách ze sedmi nám v podstatě ihned při zápisu řekli, že přijati nebudeme z kapacitních důvodů a že nejsme z jejich spádové oblasti. Pro Viktora to bylo náročné, při posledních dvou zápisech už prosil, že nikam nechce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnuje redaktorka Alena Rokosová

Hana Brůžková mluví o Viktorově pocitu při zápisech jako o velkém zklamání. Teď to vypadá, že nastoupí do školy přímo v centru Prahy ve Vodičkově ulici. Tam totiž kapacitu naplněnou nemají.

Pro rodinu to ovšem znamená, že ho autem a pak vlakem budou muset každý den do školy dopravit. Trochu paradoxní přitom je, že Brůžkovi se z centra Prahy před několika lety do Květnice přestěhovali s tím, že developer sliboval, že v obci škola a školka bude. Jenže není a počet obyvatel Květnice se navíc za posledních 13 let desetinásobně zvýšil.

„V nejbližším okolí jsou základní školy Újezd, Dubeč, Koloděje, Klánovice, Úvaly. Snažíme se s nimi uzavřít smlouvu o zřízení školského obvodu. Bohužel mají všechny tyto školy samy své problémy. Snažili jsme se to řešit přes ministerstvo a Středočeský kraj. Ale kde není místo, nelze,“ říká starosta Květnice Jiří Prouza ze sdružení Květnice II.

Obec, ve které je teď 39 předškoláků, proto začala poptávat volná místa v pražských školách. Zatím ale není jasné, jestli o takovou variantu budou mít rodiče zájem. Variantou by také měla být svazková škola pro několik okolních obcí.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme