Centrum Hájek buduje ve Šťáhlavicích jedinečný areál pro hendikepované děti

Občanské sdružení Hájek buduje ve Šťáhlavicích na Plzeňsku unikátní zařízení určené hendikepovaným dětem. V současnosti nabízí denní stacionář nebo ambulantní rehabilitační léčbu. Plány do budoucna jsou ale mnohem větší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomoc handicapovaným. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Pomoc postiženým dětem je v Česku nedostačující. A právě první roky života mohou ve vývoji pomoci nejvíce.

„Centrum Hájek vzniklo jako podaná pomocná ruka rodičům, kteří mají postižené děťátko, ať už mentálně, nebo tělesně,“ objasňuje předsedkyně občanského sdružení Hájek Lenka Šiková. A že ví, o čem mluví, dokládá i její vysvětlení, jak ji myšlenka vybudovat centrum napadla.

„Kouzlem – narozením našeho chlapečka Samuela, který přišel na svět tělesně i mentálně postižený. A vznikla nutnost zajistit mu speciální rehabilitaci, za kterou jsme my jezdili do zahraničí, protože jsme tu metodu v rámci České republiky nikde nedostali nabídnutu,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzniku areálu pro hendikepované ve Šťáhlavicích informoval reportér Adam Vlček

Hájek nabízí v současné době denní stacionář a ambulantní rehabilitaci. Během letoška by ale mohla vzniknout i speciální základní škola. Nejbližší podobné zařízení hledá marně v paměti i hlavní fyzioterapeutka Barbora Moravcová.

„Něco podobného s tím spektrem nabízených terapií zatím v republice ještě není. Tady sice můžeme nabídnout terapii therasuit, která se nabízí i v jiných zařízení v republice, ale my doprovodně máme další terapie, které jiná zařízení nemají,“ říká.

A právě therasuit je pro tělesně postižené tím nejlepším. Využívá speciální oblek a pomáhá dětem v rozvoji chůze. V budoucnu by měl vzniknout v areálu i bazén nebo hotel s jídelnou, aby sem mohly přijíždět rodiny s dětmi z celé republiky. Důležitým elementem je pro takovou práci personál.

„Je to krásné v tom, že to dítě můžete něco naučit, můžete mu nějak pomoci, a ono vám to vyjádří úplně jinak než zdravé dítě. Třeba objetí je úplně jiné, vidím, že je tam nějaká změna, a to je úžasné,“ potvrzuje pečovatelka Tereza Váňová.

Pomáhají plzeňští sportovci

Stejně je na tom i její kolegyně Hana Hrdličková, která má na starost fyzioterapii. „Mě strašně baví ty děti. Ony jsou tak neskutečné čisté, dokážou vás hrozně moc naučit. Strašně mě to uklidňuje, baví mě, jak se smějí, jak se zlepšují. I rodiče to vidí a oceňují to,“ vypráví.

Velkým problémem podobných zařízení jsou finance. Silnou podporu našlo centrum Hájek ve sportovcích z Plzeňského kraje, což potvrzuje i Lenka Šiková.

„Prvně jsme oslovili plzeňskou tenistku Andreu Hlaváčkovou, která nám nabídla pomocnou ruku ve formě pořádání svých soukromých aukcí. Výtěžek nám uhradil třetinovou hodnotu výtahu,“ vypočítává a dodává:

„Další třetinou přispěl Filip Jícha, plzeňský házenkář, který pro nás vloni uspořádal golfový turnaj. Zapojili se i plzeňští fotbalisté, máme mezi nimi svého patrona Matúše Kozáčika.“

Nesmělým plánem je i spojení s fotbalistou Petrem Čechem. Sdružení totiž doufá, že podpora známých osobností přitáhne i sponzory. Doposud projekt spolkl skoro 20 milionů korun a zhruba stejná částka je ještě potřeba k jeho úplnému dokončení.

Adam Vlček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme