„Dávalo smysl to přinést do firem, kde většina špatných pohybových stereotypů vzniká, protože to tělo odložíme na židli,“ říká zakladatelka Fpohybu zaměřeného na pohybovou gramotnost.
Virtuální realita nenahrazuje klasickou fyzioterapii zcela, podle pacientů je ale příjemným zpestřením. Dokáže je i motivovat, v hrách totiž dobře vidí své pokroky.
Při léčbě problémů s klouby, zejména rameny, koleny a kotníky, ortopedi stále častěji využívají neinvazivní metody. Nemusí při nich provádět složité řezy, což urychluje pacientovu rekonvalescenci.
„Mysl je velmi často zvyklá bojovat s něčím negativním. Když si o sobě myslím, že jsem neschopný slaboch, tak mysl má automaticky sklon: ne, tak to není,“ popisuje fyzioterapeut Rychnovský.
Hostem studia Radiožurnálu Sport byl přední český fyzioterapeut Michal Novotný. Ten vyprávěl například o tom, jak velký vliv má na uzdravení psychika anebo co vše prozradil ve své nové knize.
V těle vydrží pumpa šest let, poté se musí vyměnit. Specializovaná centra léčby jsou nejen v Praze, ale i ve fakultních nemocnicích v Brně nebo Olomouci, plně ji hradí zdravotní pojišťovny.
Fyzioterapeut a pedagog Pavel Kolář je i autor publikací jako Labyrint pohybu nebo Posilování stresem. V poslední knize Řeka pod hladinou se ale představuje jako autor románu.
K nejčastějším problémům patří podle fyzioterapeuta Kovařovice blokády krční páteře či v oblasti beder, přičemž závažnější případy se týkají například výhřezu meziobratlových plotének.
To, že jizva není skoro vidět, ještě neznamená bezproblémový průběh. „Největší bariéry se nacházejí v hloubce. Špatně zhojená jizva pak může začít dělat po čase problémy.“
Fyzioterapeut z pražské Hostivaře podle policie několik let znásilňoval svou pacientku. Ta k němu začala docházet ještě jako dítě s problémy s páteří, konkrétně se skoliózou.
„Existuje představa, co by mělo dítě v určitém věku zvládnout. Může v tom nastat zpoždění – do toho vstupuje spousta faktorů. Důležité je, aby to, co má umět, nedělalo špatně,“ říká Lucie Kaasová.
Vysoký stupeň průběhu úzkosti a emoce vede k tomu, že u člověka dochází k chemickým, hormonálním procesům. V důsledku je ovlivněná i imunita, která má vliv na průběh onemocnění, vysvětluje Kolář.
„Začali nás většinou oslovovat zdravotníci. A začaly obrovské problémy – s viděním, brněním za krkem, do ramenou nebo do paží. Udávali pocity jako ‚divno‘,“ říká fyzioterapeutka Angelika Křivanová.
Chůze naboso je zdravá. Jak se chodí po různých typech terénu, si můžete vyzkoušet na „bosých stezkách“. Celoroční chůzi po městě, která se v poslední době rozmáhá, ale fyzioterapeuti nedoporučují.
Fyzioterapeut Petr Zahradník už několik let pracuje s novorozenci. „Je neuvěřitelné, jakým způsobem všechno kolem sebe registrují,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Seniorka s amputovanou nohou získala díky Ježíškovým vnoučatům odborné cvičení. Zdeňka z domova v Horní Suché na Karvinsku chce být co nejsoběstačnější a naučit se třeba dostat z lůžka na vozík.
V Česku je málo fyzioterapeutů, ačkoliv přibývá lidí, kteří jejich služby potřebují. Důvodem je malý nastupující plat, zjistil Deník. Více v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Setkání s fyzioterapeutem Romanem Karpíškem jsou obvykle bolestivým zážitkem českých biatlonistů, protahovací cvičení ale patří k předzávodní přípravě reprezentantů. I díky nim se pravidelně umísťují na špici v závodech Světového poháru.
Občanské sdružení Hájek buduje ve Šťáhlavicích na Plzeňsku unikátní zařízení určené hendikepovaným dětem. V současnosti nabízí denní stacionář nebo ambulantní rehabilitační léčbu. Plány do budoucna jsou ale mnohem větší.
Napilno mají týden na pár dnů ve stájích Jovan, což je to zkratka ze jména a příjmení Josefa Váni, který chystá na 121. ročník Velké pardubické hned několik koní. Jako žokej ale příští sobotu osedlá stejného, se kterým vyhrál ve tři předchozích letech - tmavého hnědáka Tiumena. A právě toho si vzal do parády fyzioterapeut, protože ani koně se bez nich už neobejdou.
Nepříliš výraznými výkony se zatím na mistrovství světa prezentuje jeden z momentálně největších talentů českého plavání, Simona Baumrtová. Ta přitom ve svých pouhých devatenácti letech myslí ale už i na svoji neplaveckou budoucnost. Po maturitě na chomutovském gymnáziu se vydala studovat na vysokou školu obor fyzioterapie.