Greenpeace

Ochránci zvířat plánují protest proti brutálnímu zabíjení delfínů v Japonsku. Do ulic vyjdou v USA i Londýně

|Martina Mašková |Příroda

Ochránci zvířat v sobotu chystají ve Washingtonu a dalších amerických městech, ale třeba i v Londýně, protesty proti každoročnímu drastickému zabíjení delfínů v japonském Taiji. Lov delfínů je v této lokalitě tradicí od 17. století. Jeho odpůrci kritizují drastický způsob lovu i množství ulovených zvířat. Demonstranti se chystají protestovat před diplomatickými úřady Japonska za doprovodu trubek, píšťalek, či bubnů. Okolnosti protestu přiblížil pro Český rozhlas Plus Jan Freidinger z české pobočky hnutí Greenpeace.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

EK odmítá obvinění aktivistů ohledně TTIP. Dokumenty prý jen ukazují stanoviska

Evropská komise odmítla tvrzení organizace Greenpeace ohledně jednání o evropsko-americké smlouvě o volném obchodu, zvané TTIP. Aktivisté dnes zveřejnili důvěrné dokumenty z jednání, které podle nich ukazují, že by Evropa mohla ustoupit americkému tlaku například v otázce prodeje geneticky modifikovaných potravin. Evropská komise to označila za nesmysl.

| ČRo, Pavel Polák |Ekonomika

Uniklé dokumenty k smlouvě TTIP prý ukazují velký tlak USA na EU

Spojené státy vyvíjejí při vyjednávání o obchodní smlouvě TTIP na Evropskou unii mnohem větší tlak, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to údajně z 240 stránek utajovaných dokumentů, které dnes zveřejnila ekologická organizace Greenpeace. Vybraná německá média mohla dokumenty s předstihem analyzovat.