Greenpeace

|Martina Mašková |Příroda

Ochránci zvířat plánují protest proti brutálnímu zabíjení delfínů v Japonsku. Do ulic vyjdou v USA i Londýně

Ochránci zvířat v sobotu chystají ve Washingtonu a dalších amerických městech, ale třeba i v Londýně, protesty proti každoročnímu drastickému zabíjení delfínů v japonském Taiji. Lov delfínů je v této lokalitě tradicí od 17. století. Jeho odpůrci kritizují drastický způsob lovu i množství ulovených zvířat. Demonstranti se chystají protestovat před diplomatickými úřady Japonska za doprovodu trubek, píšťalek, či bubnů. Okolnosti protestu přiblížil pro Český rozhlas Plus Jan Freidinger z české pobočky hnutí Greenpeace.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

EK odmítá obvinění aktivistů ohledně TTIP. Dokumenty prý jen ukazují stanoviska

Evropská komise odmítla tvrzení organizace Greenpeace ohledně jednání o evropsko-americké smlouvě o volném obchodu, zvané TTIP. Aktivisté dnes zveřejnili důvěrné dokumenty z jednání, které podle nich ukazují, že by Evropa mohla ustoupit americkému tlaku například v otázce prodeje geneticky modifikovaných potravin. Evropská komise to označila za nesmysl.

| ČRo, Pavel Polák |Ekonomika

Uniklé dokumenty k smlouvě TTIP prý ukazují velký tlak USA na EU

Spojené státy vyvíjejí při vyjednávání o obchodní smlouvě TTIP na Evropskou unii mnohem větší tlak, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to údajně z 240 stránek utajovaných dokumentů, které dnes zveřejnila ekologická organizace Greenpeace. Vybraná německá média mohla dokumenty s předstihem analyzovat.

|Simona Bartošová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Před budovou ČEZu v Praze se sešli lidé z německé Lužice. Bojí se rozšiřování dolů

Před pražskou budovou ČEZu demonstrovali obyvatelé německé Lužice. Tamní uhelné doly jsou teď na prodej a o koupi uvažuje právě i polostátní skupina ČEZ. Místní se mají obavy, že pokud hnědouhelné doly získá, bude je chtít rozšiřovat. Zástupci ČEZu naopak tvrdí, že firma žádné plány ještě vůbec nemá.

|Simona Bartošová, Zuzana Švejdová |Ekonomika

Greenpeace chce koupit a zavřít doly Vattenfallu v Německu. Zaujaly ale i ČEZ

Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace chce koupit povrchové doly švédské společnosti Vattenfall. V německé Lužici firma provozuje pět uhelných dolů, které každoročně těží 63 milionů tun uhlí, což asi 1,5krát více, než vytěží celá Česká republika. Zájem o část majetku švédského gigantu projevily i české firmy, například ČEZ nebo Energetický a průmyslový holding (EPH). Na rozdíl od nich chce ale Greenpeace doly uzavřít.

|Eva Rajlichová, mkp, Vanda Králová |Zprávy z domova

Bourání obcí kvůli těžbě uhlí si nepřeje 68 procent občanů, zjistili ekologové

O limity těžby hnědého uhlí na severu Čech vedou dlouholetý spor těžaři, ekologové a obyvatelé obcí postižených těžbou. Podle nejnovějšího průzkumu více než dvě třetiny obyvatel Česka nechtějí, aby se kvůli těžbě hnědého uhlí bouraly další obce. Právě tomu měly územní limity z roku 1991 zabránit, těžaři se ale snaží o jejich prolomení, podporuje ho i Ústecký kraj.

|Marie Machytková |Zprávy ze světa

Rusové by měli zastavit stíhání posledního z 30 členů Greenpeace obviněných z výtržnictví

Ruské úřady by dnes měly zastavit stíhání posledního z 30 aktivistů Greenpeace, které soud obvinil z výtržnictví v Barentsově moři. Už včera úřady osvobodily devět dalších ekologických aktivistů. Na všechny se totiž vztahuje amnestie vyhlášená prezidentem Vladimirem Putinem. Celkem třicet členů hnutí zadržela ruská policie v září kvůli protestu proti těžbě ropy.

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

Aktivisté z Greenpeace se zřejmě dostanou z Ruska, australský radista zůstává ve vazbě

Ekologové z hnutí Greenpeace, které ruské úřady zadržely na lodi Arctic Sunrise v Barentsově moři, se možná brzy dostanou domů. Třicetičlennou posádku zatklo ruské ozbrojené komando v září kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja. Úřady pak ekology vzaly do dvouměsíční vazby. Z té zatím kromě jednoho člena propustili celou posádku.