Opravy škod po vandalech stály loni severočeská města miliony korun

Gumové kanály, speciální nátěry a hlavně kamerové systémy. Tak bojují města na severu Čech proti vandalům, kteří ničí veřejný majetek. Někde se to docela daří, jako třeba v Ústí nad Labem nebo v Litoměřicích, jinde se situace naopak zhoršuje, jako například v Mostě. Celkem se škody, které vandalové severočeským městům způsobí, pohybují v řádech milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vandalismus | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0, Mark Mozaz Wallis

Třeba mostecký magistrát stálo řádění vandalů jen za loňský rok šest set tisíc korun. Vandalové například převraceli popelnice, zapalovali kontejnery, sprejovali po budovách nebo rozbíjeli výlohy.

I proto vedení města začalo pořizovat odolnější lavičky nebo nátěry budov, které mají usnadnit odstranění následků po řádění sprejerů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o vandalech v severočeských městech natočila redaktorka Iva Zítková

Podle mluvčí mosteckého magistrátu Aleny Sedláčkové se statistika o incidentech vandalů za poslední roky výrazně zhoršila. „Máme tady srovnání loňského roku s rokem 2010 a došlo tam k navýšení, a to dokonce k trojnásobnému nárůstu,“ uvedla Sedláčková.

V Ústí nad Labem jdou škody po vandalech ročně do milionů. Jen opravy dopravního značení stály loni magistrát 650 tisíc korun a nové poklopy kanálů stály tři čtvrtě milionu. Místo litiny se proto město snaží používat gumu nebo plasty.

Podle zástupce ředitele ústeckých městských strážníků Jana Novotného se však ve městě daří vandalismus vcelku zvládat.

„Co se týká vandalismu, tak jsou to hlavně sprejeři nebo takové to převracení košů, když jde třeba parta z hokejového nebo fotbalového utkání, ale to jsme už také vymýtili. Takže se dá říct, že ta situace se poměrně zklidnila,“ podotkl Novotný.

Podle něj pomáhají hlídky městských strážníků, asistenti prevence kriminality a především kamery.

I v centru Děčína dohlíží na pořádek kamerový systém, který navíc městská policie letos rozšířila. Dobré zkušenosti tam v boji proti vandalismu mají i s legálními plochami pro sprejery, díky kterým ubylo nápisů na budovách. Přesto je problémů stále dost.

„Hlavně v letních měsících se setkáváme s vandalismem v okolí cyklostezek, kde nám vandalové ničí mobiliář. Několikrát ročně musíme opravovat lavičky i koše, a dokonce se stává, že i odpadkové koše zapálí,“ přiblížila mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

S hořícími koši a kontejnery měli potíže i v Litoměřicích, situace by se však měla zlepšit. Člověka, který měl požáry na svědomí, totiž policisté nedávno chytili.

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme