Lidé si připomněli události z února 1948, komunisté odmítají, že by šlo o puč

Přesně před šedesáti šesti lety se v tehdejším Československu chopila moci komunistická strana. Proti se ten den otevřeně postavil jen průvod vysokoškolských studentů, který policie násilím rozehnala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klement Gottwald | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Řada studentů pak skončila ve vězení, mnoho z nich se už do školy nemohlo vrátit. Práve jejich vzdor si připomnělo shromáždění v pražské Nerudově ulici. Světelný řetěz na Staroměstském náměstí byl pak věnován obětem totalitního režimu.

Obě akce naplánovala iniciativa Bez komunistů.cz. Její zástupce Petr Marek upozorňuje, že komunisté se v roce 1946 dostali k moci v demokratických volbách.

„Právě 25. února pak provedli puč, kterým celou zemi strhli na 41 let do nedemokratického zřízení,“ připomněl historické události Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O údálostech Února 1948 hovořili P. Marek a S. Grospič

Naopak poslanec za KSČM Stanislav Grospič takový pohled domítá.

„Lidé s takovými názory zasévají do společnosti řevnivost a nesnášenlivost, vystupují velice tendenčně," domnívá se.

25. únor pak podle svých slov vnímá jako historické datum, které nelze nijak vymazat. „Je potřeba ho vnímat ve všech historických souvislostech a je potřeba také vidět, že tehdy nedošlo k žádnému porušení platných předpisů ani ústavy tehdejšího Československa," myslí si Grospič.

Petru Markovi z hnutí Bez komunistů.cz také vadí, že se polistopadová společnost dostatečně nevyrovnala s dědictvím minulosti.

„Ani v symbolické rovině neproběhlo odsouzení těch nejhorších zločinů. Naše společnost tak je samozřejmě pokřivená," obává se Marek.

Poslanec Grospič s ním nesouhlasí. „Obavy pana Marka jsou jeho osobní a také výrazné menšiny lidí," uzavírá Grospič.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme