Majdan navrhuje jako premiéra nové ukrajinské vlády Jaceňuka

Premiérem nové ukrajinské vlády by se mohl stát Arsenij Jaceňuk. Představitele strany Vlast na premiérský post nominovali zástupci Majdanu. O nové vládě bude zítra hlasovat parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát Majdanu na post premiéra přechodné vlády Arsenij Jaceňuk (foto z 16. února 2014) | Zdroj: ČTK

Majdan nebo Euromajdan už není jen označení pro kyjevské náměstí Nezávislosti, ale i pro celé proevropské hnutí na Ukrajině.

Návrh Jaceňuka jako šéfa přechodné vlády oznámila dnes večer na kyjevském náměstí Nezávislosti desetitisícům účastníků protestů takzvaná rada Euromajdanu.

Tento koordinační orgán, složený ze zástupců různých skupin zapojených do protivládního odporu, rovněž sdělil jména kandidátů na některé klíčové ministerské pozice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění v Kyjevě a první reakce na nominace do nové vlády přiblížil zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Lidé v Kyjevě přijali oznámení o kandidátech s rozporuplnými pocity. „Mluvil jsem s asi deseti, patnácti lidmi, s některými déle, s některými krátce, ale víceméně všichni mi potvrdili jistou rozmrzelost tímto výběrem,“ hlásil z Kyjeva zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Lidem se nelíbila jména politiků, kteří se nějak zapletli s minulým režimem, ale také to, že se jim kandidáti pořádně nepředstavili.

„Jim vlastně ty kandidatury jakoby předhodili, přičemž vůdcové Majdanu neustále tvrdí, že nerozhodují oni, ale všichni ti lidé na náměstí,“ dodal Dorazín.

V Simferopolu protestovali stoupenci a odpůrci odtržení Krymu

Číst článek

V návrhu na personální obsazení nové vlády jsou podle očekávání jak zkušení politici, tak i ti, kteří si získali jméno v době protestů.

Devětatřiccetiletý Jaceňuk je čelným představitelem opoziční strany Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Už předem byl považován za hlavního kandidáta na premiérský post a program budoucí vlády shrnul do pěti bodů.

Arsenij Jaceňuk (39) je vystudovaný právník. Před vstupem do politiky měl vlastní advokátní kancelář a pracoval v bankovnictví. V minulosti působil také jako viceguvernér centrální banky a byl náměstkem guvernéra Oděské oblasti. V letech 2005 až 2006 byl ministrem hospodářství, v roce 2007 byl několik měsíců šéfem diplomacie a poté necelý rok předsedal parlamentu. V roce 2010 neúspěšně kandidoval na prezidenta. Nyní je šéfem poslanců opoziční strany Vlast. Byl jedním z vůdců ukrajinské opozice při nedávných protestech. Premiérské křeslo mu v lednu nabízel i prezident Janukovyč.
Zdroj: ČTK

Je to zejména stabilizace finanční a politické situace v zemi, uzavření smlouvy s Mezinárodním měnovým fondem, vyšetření zločinů spáchaných při útocích proti demonstrantům, reforma ministerstva vnitra a podpis asociační smlouvy s Evropskou unií.

Jaceňuk je již zkušeným politikem. V minulosti už zastával funkce ministra hospodářství a ministra zahraničních věcí.

Mezi dalšími navrženými kandidáty na ministerská křesla je například jeden z organizátorů protivládních protestů Dmytro Bulatov, kterého v lednu unesli a po dva týdny mučili neznámí útočníci. Vést by měl ministerstvo mládeže a sportu.

Do čela protikorupčního úřadu je navržena opoziční novinářka Tetjana Čornovolová, která se v prosinci rovněž stala obětí brutálního útoku neznámých lidí.

V čele vlivné Rady národní bezpečnosti a obrany by měl stanout poslanec Andrij Parubij, známý jako „velitel Majdanu“, který má respekt i mezi nejradikálnějšími účastníky protestů.

Za šéfa diplomacie je navržen Andrij Deščycja. Ministerstvo hospodářství by měl vést Ostap Semerak a resort financí Oleksandr Šlapak.

Putin vyhlásil poplach vojskům ve středním a západním Rusku

Číst článek

Jaceňukův kabinet by měl zemi spravovat do předčasných parlamentních voleb. Jejich termín zatím stanoven nebyl, ale podle médií připadá v úvahu červen, nebo říjen. Předčasné prezidentské volby se budou z rozhodnutí parlamentu uskuteční 25. května.

Předseda parlamentu Oleksandr Turčynov, který je od sobotního sesazení prezidenta Viktora Janukovyče zároveň úřadující hlavou státu, upozornil, že vládu čekají nepopulární rozhodnutí. Musí získat důvěru věřitelů a investorů a zároveň zaručit normální život lidem.

Martin Dorazín, ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme