Vybydlené domy a jejich 'obyvatelé' zaměstnávají městské strážníky i hasiče

Vybydlené objekty, které o které se nikdo nestará, jsou takřka v každém městě Ústeckého kraje. Přes zimu v nich přebývají bezdomovci. Proto je kontrolují městští strážníci, často k nim také kvůli drobným požárům vyjíždějí hasiči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vybydlený dům v ústeckých Předlicích | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Strážníci musí denně kontrolovat, jestli rozpadající se domy neohrožují kolemjdoucí. Hasiči z Ústeckého kraje spolehlivě vědí, že týdně vyjedou k několika požárům odpadků.

„Nikdy nevíte, na koho v těch objektech narazíte,“ říká mi děčínský strážník. Oba se snažíme zadržovat dech kvůli zápachu a překračovat odpadky.

Podobných domů stojí v Děčíně asi desítka. Strážníci musí mít přehled, v jakém stavu domy jsou, aby mohli pomoci hasičům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O "domech hrůzy" v Ústeckém kraji natáčela reportérka Iva Zítková

K menším požárům v podobných domech hrůzy vyjíždějí i několikrát týdně.

„Příčinou těch požárů je v drtivé většině manipulace s otevřeným ohněm neznámou osobou,“ říká mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan.

Hasiči tak většinou najdou na místě hořící odpadky. I když škody ve vybydlených objektech nejsou velké, hasiče podobné výjezdy blokují a obávají se proto, že při skutečně velkém požáru jim kvůli vandalům mohou někde chybět volné požární jednotky.

Sídliště Chanov | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme