Merkelová v Londýně uznala, že EU potřebuje změny. Zásadní reformu ale neslíbila

Bez příslibu reformy základních unijních smluv odjede z Londýna německá kancléřka Angela Merkelová. V dlouhém, proevropsky laděném proslovu k oběma komorám britského parlamentu zazněla výzva, aby Británie Evropskou unii neopouštěla. Spojené království vážně zvažuje referendum o případném odchodu z unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová promluvila před oběma komorami britského parlamentu | Zdroj: Reuters

Angela Merkelová byla teprve třetím představitelem Spolkové republiky Německo, který směl obě komory britského parlamentu oslovit. V proslovu nechyběla velká slova a velké závazky.

„Každá generace politiků má svou odpovědnost, i ta naše. Z nicnedělání by se rychle mohly stát kroky nazpátek,“ uvedla v britském parlamentu kancléřka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proslov poslouchal i zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek

Naznačila, že Evropská unie potřebuje určité změny. Zdůraznila ale, že „cestu k zásadní reformě evropské architektury, která by uspokojila všechny skutečné i domnělé britské požadavky, její projev opravdu nevydláždí“.

Britský premiér David Cameron přitom podle médií věřil v opak. Kancléřka také obhajovala volný pohyb osob v rámci zemí „osmadvacítky“ coby jeden z předpokladů demokracie a blahobytu. Londýnský kabinet by přitom pravidla volného pohybu rád změnil.

Kancléřka Merkelová vyslovila přání, aby Londýn zůstal „silným hlasem“ uvnitř Evropské unie. Prohlásila, že i přes dílčí neshody sdílejí Německo a Británie hlavní cíl, tedy dosáhnout silné a konkurenceschopné Evropské unie.

Odpovědnost za budoucnost Evropy

Angela Merkelová se dočkala dlouhotrvajícího potlesku vestoje. Nejprve mluvila výbornou angličtinou, hlavní pasáž přednesla v rodné řeči. Místy byl projev velmi osobní.

Merkelová se například vyznala z toho, co pro ni znamená svoboda – žila totiž 35 let v totalitním režimu. Zavzpomínala i na první návštěvu Londýna. Výslovně se také přihlásila k historické odpovědnosti své země za budoucnost Evropy:

„My, Němci, nikdy nezapomeneme, že se úspěšný rozvoj naší země nedá oddělit od dějin Evropské unie. Nikdy nezapomeneme, že vděčíme našim partnerům za jejich připravenost k odpuštění a usmíření. My, Němci, víme o naší odpovědnosti za budoucnost Evropské unie. Uděláme všechno pro to, aby i do budoucna mohla Evropská unie dostát svým slibům ohledně míru, svobody a blahobytu.“

Německá kancléřka Angela Merkelová se setkala i s britskou královnou Alžbětou II. | Foto: Reuters

Na odpoledním čaji se šéfka spolkové vlády setkala s královnou Alžbětou II. Kancléřka Merkelová také jednala s Davidem Cameronem v jeho sídle v Downing Street. Tisková konference se nesla v optimistickém duchu. Britský premiér zdůraznil, že Německo momentálně v Británii investuje více než v kterékoliv jiné evropské zemi.

Nedokázal ale přesvědčit Merkelovou, aby se zasadila o zásadní reformy fungování Evropské unie. Dodal, že jeho cíl přesto zůstává stejný. „Budu chtít říct Britům, že dostatečně zreformujeme Evropskou unii tak, aby lidé v referendu hlasovali pro naše setrvání v EU,“ prohlásil po setkání s kancléřkou Cameron.

Německá kancléřka Angela Merkelová se v Londýně setkala s britským premiérem Davidem Cameronem | Foto: Reuters

Jiří Hošek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme