Proruská 'domobrana' napadla ukrajinskou základnu i několik novinářů, lidi vyhání z bytů

Ukrajinskou pohraniční jednotku na Krymu ovládli proruští ozbrojenci. Dav fyzicky napadl i tamního velitele a rodiny pohraničníků vyhnal z jejich bytů. Množí se i útoky na zahraniční novináře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové proruských sebeobranných jednotek na Krymu | Foto: Reuters

Rozzuřený dav napadl jednotku ukrajinských pohraničníků v obci Ščolkine západně od krymského přístavu Kerč. Proruští ozbrojenci se zmocnili i tamního muničního skladu. Nakonec hrozili zastřelením i rodinným příslušníkům pohraničníků a vyhnali je z jejich bytů na ulici.

Členové takzvané domobrany zaútočili i na tým kameramanů americké agentury AP, kteří chtěli natáčet v centru Simferopolu. Ještě hůře dopadl tým ruského časopisu Russkaja planěta v Sevastopolu, jeho reportéra Pavla Nikulina surově zbili a zranili i další čtyři jeho kolegy.

V pátek večer se Kozáci za podpory ruských vojáků snažili obsadit záložní stanoviště ukrajinského útvaru velitelství protivzdušné obrany v krymském Sevastopolu. Tamní posádka se ale zabarikádovala v jedné z budov kasáren a její velitel po vyjednávání celý incident urovnal. Nakonec se dav stáhnul a místo opustila i dvě ruská vojenská auta s několika desítkami vojáků. Incident se nakonec obešel bez jediného výstřelu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Napjatou situaci na Krymu už téměř týden sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

V Sevastopolu, kde žijí v drtivé většině etničtí Rusové a sídlí tam černomořská flotila, je nálada velmi bojovná. V ulicích, hlavně pak před ukrajinskými úřady, jsou hlídky tzv. domobrany. Hlídají i hlavní komunikaci vedoucí ze správního střediska Simferopolu do Sevastopolu, kde je i kontrolní stanoviště.

Zvláštní zpravodaj ČRo na Krymu Robert Mikoláš si všímá, že město v uplynulých hodinách nabídlo dva zcela rozdílné pohledy. Na jedné straně všichni muži kupovali ženám květiny k Mezinárodnímu dni žen, na druhé se někteří vrhli na ukrajinský útvar i přítomné novináře, které dost těžce zbili.

Většina obyvatel Krymu je proti připojení k Rusku

Ruské jednotky vtrhly na Krym před týdnem. Podle ukrajinské pohraniční stráže jich na poloostrově operuje asi 30 tisíc, Pentagon uvádí 20 tisíc. Pouze 11 tisíc z nich je ale součástí ruské černomořské flotily a na poloostrově působí na základě rusko-ukrajinských dohod, ostatní jsou na poloostrově nelegálně.

Ve čtvrtek krymský parlament prohlásil, že se poloostrov s okamžitou platností připojuje k Ruské federaci s tím, že naopak za okupační jednotky považuje ty ukrajinské.

Rozhodnutí parlamentu by ale měli potvrdit občané v referendu 16. března. Kyjev však opakovaně upozornil, že podle ukrajinské ústavy je konání takového referenda nezákonné. Podle zjištění zpravodaje ČRo je většina obyvatel, včetně etnických Rusů, proti připojení k Ruské federaci.

Ruská vojenská přítomnost na Krymu | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme