Krymští Ukrajinci odmítají ruskou okupaci, v ulicích Simferopolu bojují za svobodu

Nechceme ruskou okupaci, volali dnes v krymském Simferopolu tamní Ukrajinci. Krym už týden kontrolují ruské jednotky. Proruští ozbrojenci i členové takzvané domobrany navíc stupňují útoky proti útvarům ukrajinských bezpečnostních sil a napadají také zahraniční novináře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proukrajinská demonstrace v krymském Simferopolu | Foto: Robert Mikoláš

Ukrajina, Ukrajina, znělo pěší zónou v centru Simferopolu. Několik set krymských Ukrajinců, ale i Tatarů a etnických Rusů se totiž rozhodlo, jak říkají, už nebýt mlčící většinou:

„Podle nás jde o jasnou intervenci, o okupaci. Krym patří k Ukrajině, i když já chci jeho plnou autonomii,“ říká jeden z ruských demonstrantů, proč se spolu s ostatními vydal do ulic.

V ruce svírá ukrajinskou vlajku. Právě žluto-modré barvy se navíc v centru správního střediska Krymu objevují po několika dnech poprvé. Nad nedalekým parlamentem totiž od čtvrtka, co poslanci vyhlásili připojení k Rusku, visí jen vlajky Ruské federace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Simferopolu natáčí zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Sláva Ukrajině, provolává dav, který zpovzdálí pozoruje několik kozáků a členů proruské domobrany. Právě oni před několika hodinami napadli štáb americké agentury AP, dokonce je nějakou dobu vyslýchali a obviňovali ze špionáže.

„Podívejte se, kdo stojí před Nejvyšší radou, tam jsou kozáci a nikoli policisté. Oni se pokoušejí s pomocí ruských vojáků uchvátit Krym a to my nechceme dopustit,“ svěřuje se další muž.

Ozbrojenci v Simferopolu stříleli po ukrajinských aktivistech, Polsko evakuuje konzulát

Číst článek

Napětí na poloostrově přitom roste, v Sevastopolu dav lidí napadl a zranil pět novinářů z ruského časopisu Russkaja planěta, v samotném Simferopolu se dokonce poprvé střílelo.

Poté, co republikový vojenský komisariát obsadilo asi sto lidí ozbrojených automatickými zbraněmi, kteří se vydávali za místní domobranu, začal někdo střílet na proukrajinské aktivisty přijíždějící v autě.

Proruská propaganda v Sevastopolu | Foto: Robert Mikoláš

„Žiji tady už dlouho, moje dítě se tady narodilo, jako matka chci, aby vyrůstalo ve svobodné zemi. Jsem pro Ukrajinu,“ odpovídá se slzami v očích asi 30letá žena, která se místo oslavy Mezinárodního dne žen, na Krymu velmi oblíbeného a ctěného svátku, vydala na demonstraci. A další se přidává:

„Já jsem krymská Tatarka, nechci žít v zemi, kde se člověk bojí vyjít ven, kde bychom nebyli svobodní. Naše rodina se sem vrátila z vyhnanství, do kterého nás uvrhl Stalin. S Ruskem nechceme mít nic společného.“

Vojenské lodě v Sevastopolu | Foto: Robert Mikoláš

Neoznačení ozbrojenci na Krymu | Foto: Robert Mikoláš

Proruská 'domobrana' napadla ukrajinskou základnu i několik novinářů, lidi vyhání z bytů

Číst článek

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme