Referendum o odtržení Krymu je protiústavní. Česko ho zřejmě neuzná

Česko zřejmě neuzná referendum o připojení ukrajinského Krymu k Rusku, které se má na poloostrově uskutečnit koncem příštího týdne. Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi vadí, že je chystané hlasování v rozporu s ukrajinskými zákony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojení členové proruských sil v ukrajinském Simferopolu | Zdroj: ČTK

„Je potřeba stát na bázi dodržování ukrajinských zákonů a ústavy,“ řekl Sobotka v České televizi. Tamní ústava neumožňuje referendum o odtržení nějakého území, aniž by hlasování nebylo celostátní. „Nelze takto přistupovat k dělení státu,“ dodal premiér.

„Je velmi problematické, pokud se uskuteční referendum o odtržení v situaci, kdy na území Krymu jsou polovojenské jednotky, které tam zcela evidentně vyslalo sousední Rusko,“ poznamenal premiér.

Na to, že referendum nebude mít žádný právní základ, upozornil už dříve v Bruselu nový ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Rozhodnutí krymského autonomního parlamentu o odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku označil za nelegální.

Ruská armáda blokuje severní přístupy na Krym, u obce Čonhar prý rostou minová pole

Číst článek

Sobotka dnes řekl, že ukrajinská vláda, která vznikla po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, je legitimní. Soudí však, že se většina obyvatel Krymu vysloví pro přechod poloostrova pod Rusko. Krymská samospráva a Rusko podle Sobotky už nyní vystupují tak, jako by byl Krym k Rusku připojen.

Ukrajinská ústava umožňuje pořádat referenda o územních změnách státu pouze s celoukrajinskou platností nebo na území celé Ukrajiny. Ruský zákon zase pro připojení předpokládá souhlas státu, jemuž příslušné území patřilo – právě kvůli Krymu ovšem ruští poslanci plánují zrušení této podmínky.

Postup Ruska, jehož vojáci poloostrov obsadili, porušuje podle Sobotky mezinárodní smlouvy. Premiér ocenil uvážlivý přístup ukrajinské vlády. „Chceme, aby si Ukrajina s Ruskem sedly k jednacímu stolu,“ zdůraznil Sobotka.

Srovnávání nynější krymské krize s odtržením Kosova od Srbska podle Sobotky silně pokulhává. „Tady nejde o nezávislost Krymu, ale o jeho přičlenění k Rusku,“ upozornil. Stejně jako prezident Miloš Zeman se vyslovil pro to, aby se na Ukrajině konaly parlamentní volby co nejdříve. Jejich termín zatím není znám, prezidentské volby mají být 25. května.

Krymský Sevastopol je týden před referendem plný ruských vojáků

Číst článek

Pokud by napětí na Krymu eskalovalo, Evropská unie by podle Sobotky jednala o postupu vůči Rusku. V úvahu by podle něj přicházely sankce v podobě omezení víz nebo zmrazení majetku lidí, kteří se podíleli na událostech na Ukrajině. Hospodářské vztahy s Ukrajinou a Ruskem musí Česko podle Sobotky udržet.

Unie zatím pozastavila jednání o zjednodušení vízového režimu s Ruskem a také rozhovory o nové smlouvě o partnerství a spolupráci. O vyhlášení vízových sankcí proti hodnostářům z Ukrajiny, Ruska i Krymu, kteří ohrožují demokracii na Ukrajině a zpochybňují její svrchovanost, už rozhodly Spojené státy.

Krym v 10 otázkách a odpovědích

Číst článek

Poloostrov Krym - ilustrační mapka se základními údaji | Foto: ČTK

ČTK, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme