Vlekaři v Rokytnici nad Jizerou museli kvůli špatné sezoně propouštět

Vlekaři v krkonošské Rokytnici nad Jizerou takový nedostatek sněhu a tak špatnou zimní sezonu, jako byla ta letošní, nepamatují nejméně osm let. Do tamního skiareálu přijelo mnohem méně návštěvníků než loni. Menší tržby donutily provozovatele areálu k propouštění lidí a k snižování platů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Vltavice; sjezdovka; lyžaři; hory; sníh; zima; lyžování; Šumava; svah; vlek | Foto: Václav Malina

„Všichni tady přicházejí o peníze, když není sníh, tak lidé nepřijedou. A ti, co přijedou, jsou naštvaní, protože je to špatné," konstatuje lyžařský instruktor Petr.

Protože mluví anglicky, nějakou práci měl. Do Rokytnice nad Jizerou jezdí hodně Nizozemců. Kvůli nedostatku sněhu byla ale letos v provozu pouze třetina areálu a Jiří Krtička, šéf Spartaku Rokytnice, který sjezdovky provozuje, teď se znepokojením sleduje, jak se tržby stále řítí do pomyslné propasti.

"Na tržbách jsme letos hluboce v minusu, takový propad se nedá dorovnat z nějakých rezerv, které bychom si vytvářeli. Teď jednáme s bankou, abychom se s tím nějak porovnali, šetříme, kde se dá,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak dopadlo špatné počasí na vlekaře, zjišťovala reportérka Ivana Bernáthová

Některým zaměstnancům už musel dát Spartak výpověď. Jiřímu Krtičkovi je to líto. "Naberete lidi, oni s tím nějak počítají, všelijak přetloukají zimu a pak jim řeknete, že je holt už nepotřebujete,“ popisuje.

Zbylí zaměstnanci chodí domů s menšími výplatami. "Pracují jako vždycky, ale dostávají daleko méně a jsou samozřejmě nespokojení,“ potvrzuje Krtička.

Špatná zima postihla i majitele a nájemce penzionů. Nejvíc ve Studenově, kde se letos nelyžovalo. Milan Hrbek má v nájmu penzion u vleku v Horních Domcích. Nasmlouvané zájezdy mu sice přijely, ale měl velmi málo hostů v restauraci.

Na nevyzpytatelnost zim je však zvyklý a věří, že to ekonomicky zvládne. "My ještě můžeme něco nějakým táborem zachránit." Navíc má možnost v létě pracovat u kamaráda, kterému vede stavbu.

Špatná zima ovlivní i letní investice

Takové štěstí ale nebudou mít všichni, kteří přišli kvůli špatné zimě o místo. Uvědomuje si to i starosta Rokytnice nad Jizerou Petr Matyáš z hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

"Protože ani ubytovatelé, ani ostatní podniky, ani areál nevydělaly, budou omezovat veškeré rozvojové aktivity během léta. To se zase dotkne řemeslníků a jejich aktivity po zimě, nebudou tolik obnovovat, rekonstruovat a podobně,“ vysvětluje starosta.

Podle starosty by Rokytnici hodně pomohl letní provoz lanovky na Lysou horu. O tom, jak by měl vypadat, se město a ochránci přírody přou. Teď mají v rukou dva rozdílné ekologické posudky. Rozhodnout o tom, za jakých podmínek by mohli turisté v létě jezdit na Lysou horu a vozit do města peníze, by mělo ministerstvo životního prostředí.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme