Vláda schválila prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027

Česká armáda bude do roku 2027 létat s gripeny. Vláda prodloužila pronájem čtrnácti švédských stíhaček, které slouží českým vojákům od roku 2005. Roční splátky mají být o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun JAS-39 Gripen

Letoun JAS-39 Gripen | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Součástí dodatku ke kontraktu je rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Během dvanáctileté smlouvy také švédská strana vytrénuje 25 českých pilotů a 90 techniků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí vlády přiblížili Věra Masopustová a také Martin Karlík

Balíček zahrnuje i modernější vybavení letounů. Například noční vidění, nebo datové spojení se všemi letadly NATO ve vzdušném prostoru.

Cena za pronájem je 1,7 miliardy korun ročně. Česko muselo s podpisem smlouvy spěchat, protože nabídka Švédska na zvýhodněnou cenu platila jen do konce března.

Jednat o prodloužení smlouvy začal už kabinet Petra Nečase. Vláda tehdy ale nebyla spokojená s cenou a začala uvažovat o možné změně, která by znamenala, že se začne létat s jinými stroji.

Švédové ale nakonec nabídli nižší cenu. Pak však padl Nečasův kabinet, přechodná vláda Jiřího Rusnoka o tak velké zakázce rozhodovat nechtěla, a tak nechala konečné posouzení nabídky až na novou vládu.

Vojáci v Čáslavi prodloužení nájmu vítají

Na základně v Čáslavi, kde jsou tato letadla doma, rozhodnutí vlády vítají. Zůstane zachováno nadzvukové letectvo a také se nebudou měnit letouny je pro vojáky z 21. základny taktického letectva.

„Letoun Jas-39 Gripen dobře známe, jsme s ním obeznámeni a dá se nadsazeně říci, sžiti. To znamená, máme vycvičené piloty a pozemní technický personál,“ říká mluvčí základny Tomáš Maruščák.

Případný přechod na jiný typ by znamenal znovu vycvičit piloty i mechaniky a také vyměnit techniku pro údržbu letadel, kterou mají na základně.

Jas-39 Gripen | Foto: ČTK

ČTK, mkp, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme