Hrabal bude mít v Kersku vlastní zastávku. Sté narozeniny spisovatele připomene i řada akcí

Bohumil Hrabal by letos oslavil jubilejní sté narozeniny. Na slavného pábitele s oblibou vzpomínají jeho příznivci na Nymbursku, kde strávil Hrabal velkou část života. Řadu akcí k výročí narození spisovatele proto hostí právě Nymburk a blízké okolí města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohumil Hrabal | Foto: Česká televize

Znalec a obdivovatel díla Bohumila Hrabala Jan Řehounek slavného spisovatele dobře znal a také ho navštěvoval. O jeho životě i knížkách dokáže se zaujetím vyprávět dlouhé hodiny.

„Byl to nesmírně vzdělaný a citlivý člověk. Bohužel v posledních letech získal nálepku neurvalce, hrubiána a sprosťáka, protože on měl skutečně velké zdravotní problémy, měl bolesti,“ říká Jan Řehounek.

Před časem se dokonce pustil do dramatizace Hrabalova díla Harlekýnovy miliony. Knížka vypráví o časech, které Hrabalovi strávili v Nymburce. Stejnojmenná divadelní hra tam bude mít premiéru v podání tamního Divadelního spolku Hálek začátkem května.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Nymbursko chystá na oslavy stého výročí narození Bohumila Hrabala, zjišťoval reportér Michal Trnka

„Harlekýnovy miliony jsou napsané téměř jako dramatizace. To mi nedalo téměř vůbec žádnou práci,“ vysvětluje Řehounek.

Nejvíc akcí spojených s oslavou výročí Bohumila Hrabala připadá ale na druhou polovinu tohoto měsíce. Známý pábitel by totiž oslavil sté narozeniny přesně 28. března.

Už příští týden ve středu je v Nymburském divadle na programu křest knihy Milý Karle. Čtenáři v ní najdou sedm dopisů, které Bohumil Hrabal napsal svému příteli Karlu Maryskovi.

„Unikátní na této knize, že pouze jeden jediný dopis byl před tím otištěn a dalších šest vychází úplně poprvé. Mohu vám říct, že je to klasický, krásný, poetický Hrabal. Hrabal filosof, Hrabal básník, to všechno je v dopisech otištěno,“ říká na adresu knižní publikace vedoucí nymburského odboru kultury Jiří Černý.

Na oslavy se chystá divadlo i muzeum

Dalším dílem vydaným při příležitosti výročí je knížka Slavnosti sněženek. Vypráví o lidských osudech a odhalených tajemstvích v Kersku, kde měl spisovatel chatu a kam se vždy rád vracel.

Právě v této osadě bude Hrabala připomínat dokonce i autobusová zastávka. Obec se tu původní nevzhlednou rozhodla vyměnit za novou, věnovanou právě Hrabalovi. A jak dodává Jana Kubová z tamního lesního ateliéru Kuba, nejde jen o obyčejný přístřešek, pod který se schováte před deštěm.

„Bude obsahovat velkou informační tabuli o životě pana Hrabala. Bude tam i text, kde on vypráví, jak si chatu koupil, jaký vztah měl ke kočkám, a budou tam i dobové fotografie.“

Na oslavy se připravilo i nymburské Vlastivědné muzeum. Během posledního březnového týdne představí upravenou Hrabalovskou expozici. O překvapení nebude podle zástupce ředitele Petra Šorma určitě nouze. „Bude tam třeba nově získaný portrét strýce Pepina od Vladimíra Boudníka,“ prozradil.

K oslavám výročí narození Bohumila Hrabala se nejen na Nymbursku připojily i další organizace nebo zájmová sdružení. Tak třeba nymburský pivovar uvaří na počet slavného spisovatele pivní speciál.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme