Ruští vojáci obsadili stanoviště kontroly letů ukrajinské armády na Krymu

Ukrajinská vláda vyhlásila nábor dobrovolníků do Národních gard. Ruská armáda mezitím obsadila další důležité zařízení ukrajinské armády na krymském poloostrově – radiotechnický uzel, který pokrývá krymský vzdušný prostor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojení členové proruských sil v ukrajinském Simferopolu | Zdroj: ČTK

„Ruští důstojníci vysvětlili svým ukrajinským kolegům, že se chystá provokace nejmenované třetí strany a v zájmu jejich bezpečnosti vypnuli všechny radiolokační systémy,“ oznámil mírně ironicky zástupce ukrajinského ministerstva obrany na Krymu Vladislav Selezňov.

Na základně v Bachčisaraji podle televize TSN nutí neoznačení ozbrojenci ukrajinskou posádku, aby složila přísahu věrnosti separatistické krymské vládě. Ukrajinští vojáci dostali ultimátum, zabarikádovali se v kasárnách a očekávají útok zvenčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj na Krymu a východě Ukrajiny přiblížil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Zdá se, že velení ruské armády, nebo těch neznámých ozbrojenců bez identifikací a někdy už zcela nepokrytě se hlásících k ruské armádě, postupuje ‘salámovou metodou‘. Kousek po kousku, základnu po základně, objekt po objektu okupují tato ukrajinská vojenská zařízení,“ říká zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Krymu Martin Dorazín.

Ruská armáda mezitím potvrdila zvýšenou aktivitu svých jednotek u hranic s Ukrajinou. Podle ruského ministerstva obrany se tam vojáci cvičí v akcích v neznámém prostředí. Manévry mají trvat až do konce března.

Do Běloruska pak přesunulo několik svých bojových letounů jako odpověď na cvičení NATO v sousedním Polsku a Rumunsku. Nejistota z Krymu se šíří i do dalších částí země - proruští aktivisté v ukrajinském Charkově oznámili, že v neděli uspořádají vlastní referendum o federalizaci země.

S originálním návrhem na řešení krize přišel běloruský prezident Alexandr Lukašenko. „Když nevíte co dělat, svěřte nám tu zemi a my tam do konce roku zajistíme stabilitu,“ řekl, ale dodal, že to myslel jako žert.

Postup ruské invaze na Krym - chronologický grafický přehled | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme