Projekt Pomáháme smíchem učí studenty pomáhat vozíčkářům

Dnešní představení Na stojáka v Klatovech je vyvrcholením studentského projektu Pomáháme smíchem, který je zaměřen na podporu sportovních aktivit vozíčkářů a stejně jako vloni ho připravilo občanské sdružení Lenox. Před představením diváci uvidí i premiéru krátkého filmu s tématem život na vozíku. Součástí projektu jsou ale i besedy vozíčkářů se studenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentský projekt Pomáháme smíchem: Zdraví studenti si zkoušejí jízdu na vozíku | Foto: Jitka Englová

„Vozíčkář většinou padá dopředu. A vy ho musíte přetočit na záda. Ale musí u toho celým tělem zůstat na žíněnce.“ Studenti v klatovské zemědělské škole právě dostávají instrukce, jak pomoci vozíčkáři, který upadl na zem.

Další skupina si zase zkouší jízdu na vozíku. „Je to docela zajímavé, protože nevíte, co s vámi ten vzadu v danou chvíli dělá,“ hodnotí svoji jízdu na vozíku studentka Lucie Kursová.

„Pokud má jet člověk na vozíku úplně sám, je to docela těžké, zvláště na dlažebních kostkách je to složitější,“ říká další ze studentů Lukáš Baloun. „Je pěkné, že jsme si mohli vyzkoušet, co to obnáší a jak je to složité. Teď si to budu vždy představovat,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projekt Pomáháme smíchem se zajímala reportérka Jitka Englová

Besedy jsou částí projektu Pomáháme smíchem občanského sdružení Lenox. Jeho předsedou je čtyřiadvacetiletý student Lukáš Kroupa, který je na vozíčku od narození.

„Sdružení Lenox nabízí handicapovaným lidem možnost volnočasové aktivity. Konkrétně věnovat se sportu, florbalu na elektrických vozících. Je to kolektivní sport, do kterého se mohou zapojit i lidé s tím nejtěžším handicapem,“ popisuje.

Proč jsou podle něj besedy tak důležité? „Pro mnoho studentů je to první příležitost, kdy se osobně mohou setkat s člověkem na vozíku, popovídat si s ním. Ukazujeme jim, jak správně manipulovat s vozíkem. Jak pomoci vozíčkáři, kterého potkají třeba na ulici. Hlavní důvod, proč besedy děláme, je, aby si veřejnost uvědomila existenci bariér,“ vysvětluje.

Natáčí se i dokumenty

Besedy vozíčkářů se studenty jsou jen jednou z částí zmíněného projektu Pomáháme smíchem. „První částí bylo natočení dokumentu, stejně jako loni. Strávili jsme den s rodinou, kde jsou rodiče na vozíku,“ říká Kroupa.

Minulý film se věnoval sportovcům - florbalistům na elektrickém vozíku. Poslední částí projektu je opět pořad Na stojáka, který vloni sdružení vynesl téměř sto tisíc korun.

I letos sdružení výtěžek použije hlavně na uhrazení nákladů dobrovolníkům a osobním asistentům, bez kterých by se vozíčkáři svému sportu věnovat nemohli.

Studentský projekt Pomáháme smíchem: Studenti se učí zvednout padlého vozíčkáře | Foto: Jitka Englová

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme