Soud osvobodil dva úředníky obžalované za zneužívání dotací v ROP Jihozápad

Městský soud v Praze dnes zprostil obžaloby bývalého šéfa Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnku a jeho kolegu Martina Půlpytla v kauze údajného zneužití evropských dotací. Podle spisu zvýhodňovali některé projekty. Škoda je vyčíslená na více než 300 milionů korun. Rozsudek zatím není pravomocný a je možné se proti němu odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Trnka (vlevo) a Martin Půlpytel (vpravo) u soudu | Zdroj: ČTK

Žalobkyně Darja Dunajová při závěrečné řeči uvedla, že Trnka s Půlpytlem se sice nedopustili podvodu nebo uplácení v souvislosti s rozdělováním dotací z Evropské unie, zasahovali ale prý do bodového hodnocení projektů, čímž údajně "upřednostnili místní a individuální zájmy".

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu natáčela redaktorka Jana Čermáková

Podle Dunajové se mimo jiné snažili přenést odpovědnost na své podřízené. Obhájci obžalovaných vinu klientů odmítli.

Podle předsedy senátu Alexandra Sotoláře se Trnka ani Půlpytel nedopustili společensky nebezpečného jednání:

„Nešlo o případ cílené manipulace s hodnocením, stejně tak nešlo o případ úplatkářství nebo podplácení.“

Oba bývalí úředníci rozsudek přivítali. Podle Trnky je jen škoda, že to trvalo několik let: „Samozřejmě spokojenost, i když ty roky člověku nikdo nevrátí."

Státní zástupkyně se odvolala. Rozsudek tak zatím není pravomocný. „Podala jsem odvolání, protože jsem se s tím neztotožnila. Pan předseda v něčem můj názor akceptoval, ale víceméně se přiklonil na stranu obhajoby," řekla Dunajová.

Obžaloba se týkala druhé a třetí výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad vyhlášených v roce 2008, v nichž mělo být rozděleno přes 6 miliard korun. Velkou část z peněz přitom tvořily evropské dotace, zbylé peníze pocházely ze státního rozpočtu nebo z rozpočtů Plzeňského a Jihočeského kraje.

Regionální operační program Jihozápad je jedním ze sedmi českých regionálních programů. Od roku 2007 připravuje v Jihočeském a Plzeňském kraji projekty v oblastech dopravy, školství, zdravotnictví, sociálních služeb a cestovního ruchu. Na období 2007–2013 měl vyčleněno 18,4 miliard korun.

Dvojice podle obžaloby svým jednáním způsobila škodu nejméně 70 milionů a 243 milionů korun. Jihočeský a Plzeňský kraj, které se přihlásily jako poškozené, požadují po obžalovaných téměř 250 milionů korun. Podle spisu čtyřiatřicetiletý Trnka vnitřním předpisem povolil, aby bylo možné obcházet informační systém určený pro hodnocení projektů.

Na základě pokynů Trnky a Půlpytla prý museli pracovníci úřadu vkládat bodové hodnocení projektů do paralelně vedeného neoficiálního informačního systému, z něhož bylo možné získat přehled o pořadí projektů.

Oba pak prý u zhruba 30 projektů neoprávněně bodové hodnocení změnili. Upravené výsledky následně vložili do oficiální databáze. Byli proto podezřelí ze zneužívání pravomoci, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování finančních zájmů Evropských společenství.

Trnka s Půlpytlem již jednou před soudem kvůli údajným machinacím s evropskými dotacemi stanuli. Soud loni v září uložil oběma nepravomocně podmíněné tresty.

Tok peněz při financování projektů z Regionálních operačních programů | Zdroj: ČTK

ČTK, Jana Čermáková, mta, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme