To je čisté, říká o neoznačené lahvi s podezřelým rumem parta horníků

Soud ve Zlíně dnes znovu rozplétá hlavní větev metanolové aféry. Jedovatá směs vzala život padesáti lidem. Český rozhlas přitom zjistil, že na Karvinsku, kde metanol zabíjel poprvé, lidé dál holdují neoznačenému alkoholu. Parta horníků před šachtou popíjí podezřelý rum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„To je čisté. To přepijete. Čichněte si. To je fakt rum,“ ubezpečuje a nabízí k ochutnání jeden z horníků.

Další dokonce prozrazuje, že je příbuzným od Rudolfa Fiana, jednoho z hlavních obžalovaných v metanolové aféře. Měl mít roli míchače:

„Švagra mi zavřeli, tak co bych se bál. Oni to všechno ví. My za to ale nemůžeme, dostal špatnou várku. Nevěděl to. A co jako? Má doživotí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S horníky natáčela redaktorka Andrea Čánová

„Vždyť to máte půllitr. Jsme tři, tak si to spočítejte. Berte to tak - byl bych 53., nebo 54.? No a? Život v této době nemám rád. To určitě ne. Co nám zbývá? Práce není, všechno tu chtějí zavřít. A co uděláme my? Nic. Oni vám řeknou: Když se vám to nelíbí, tak běžte. Na bráně je hodně lidí,“ dodává horník.

Splín zapíjejí horníci před šachtou něčím, co voní po rumu, plastová lahev je za pár minut prázdná. Nemá žádné kolky nebo ochranné známky.

Soud bude rozhodovat o pokračování vazby pro klíčového obviněného kvůli metanolu

Číst článek

První lidé kvůli otrávenému alkoholu zemřeli na podzim roku 2012. Počet obětí postupně vystoupal na 50. Poslední zemřel 9. března tohoto roku muž v nemocnici v Boskovicích na Blanensku.

Otravy metylalkoholem | Foto: Český rozhlas

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme